Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Parki Ciemnego Nieba.

Termin "zanieczyszczenie światłem" wydaje się dziwny. Słowa "zanieczyszczenie" i "światło" nie pasują do siebie, przy najmniej na pierwszy rzut oka. Światło kojarzy nam się z czymś miłym, a zanieczyszczenie wręcz przeciwnie. Jednakże to prawda. Zanieczyszczenie światłem to poważny problem, ale da się z nim walczyć m.in. parkami ciemnego nieba.

Parki ciemnego nieba to specyficzne obszary terenu będące pod ochroną przed źródłami sztucznego światła.

Mają na celu:
  1. Pozostawienie najciemniejszych miejsc na Ziemi takimi jakimi są od zawsze.
  2. Popularyzacja wiedzy o zanieczyszczenia światłem, która będzie pomocna przy minimalizowaniu jego oddziaływania na środowisko naturalne. Rezerwaty ciemnego nieba sprzyjają tez zwierzętom, które prowadzą nocny tryb życia.
  3. Pomagają astronomom. Parki ciemnego nieba często otaczają obserwatoria astronomiczne, ponieważ zanieczyszczenie światłem znacznie utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia prowadzenie profesjonalnych obserwacji kosmosu.

Ochrona ciemności włączana jest powoli do już istniejących obszarów ochrony przyrody, na przykład parków narodowych, ponieważ w sumie realizują one to samo zadanie- ochrona przyrody.

W Polsce znajduje się Izerski Park Ciemnego Nieba. Jest jednym z wielu miejsc ochrony ciemnego nieba w naszym kraju. Zajmuje on dolinę Izery i Jizerki wraz z otaczającymi je grzbietami górskimi. Ten teren jest słabo zaludniony i jednocześnie dobrze osłonięty od świateł miejscowości położonych wokół niego. Dodatkowo dolina Izery ma łatwy dostęp komunikacyjny.

Na terenie tego parku są rozstawione informatory i tablice, które zwracają uwagę turystów na tamtejsze ciemne niebo i wyjaśniają pojęcie zanieczyszczenia światłem. W nocy wykonywane są pomiary jasności nieba, a wszystkie wyniki dostępne są do użycia przy badaniach przyrodniczych. Aby nie niszczyć idei Parku Ciemnego Nieba wszystkie elementy oświetlenia sztucznego zostały wymienione na takie, które minimalizują zanieczyszczenia nieba.

Drugim ważniejszym dla astronomów miejscem jest mała wieś położona na Żywiecczyźnie. Sopotnia Wielka to nie tylko piękne tereny, ale także świetne miejsce do obserwacji gwiazd. Dobra widoczność gwiazd doprowadziła do powstania projektu obserwatorium astronomicznego, które będzie się znajdować na dachu szkoły podstawowej w Sopotni Wielkiej. Prace nad jego budową ruszą w połowie 2012 roku.

Lokalna Grupa Działania Żywiecki Raj stara się o powołanie Rezerwatu Ciemnego Nieba w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Planują też do 2013 roku wymienić klosze ulicznego oświetlenia na przyjazne niebu.

Autorka: Karolina Śiątek
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,504,922 unikalne wizyty