Plansza Dydaktyczna Gwiazdozbiór Oriona
-
jacek
12/04/2012
- Nasze Niebo Wspólne Dobro
- 6710 czytań 0 komentarzy
- Opracowano mapę gwiazdozbioru Orion z widocznymi gwiazdami w zasięgu jakim dysponuje wybitne oko ludzkie – do 7 magnitudo
- Zapoznano członków sekcji z zagadnieniami jasności wizualnej gwiazd, czynnikami fizycznymi wpływającymi na ten wskaźnik, poznano matematyczny opis wskaźnika magnitudo
- Zgromadzono dane o gwiazdach z mapy w tym o ich jasność wizualną i typ widmowy
- Zgromadzono materiały do wykonania planszy oraz wykonano szkic instalacji elektrycznej (274 diody LED różnych kolorów, okablowanie, włączniki, zasilanie ze starego zasilacza komputerowego oraz stacji zasilającej 12V, listwy i płyta pilśniowa)
- Prace montażowe trwały około 4 tygodni.
- Plansza umożliwia prezentację gwiazd w zasięgu widoczności ludzkiego oka w gwiazdozbiorze Orion.
- Możliwe jest zaprezentowanie gwiazd w grupach poszczególnych jasności wizualnych z przedstawieniem ich odpowiednika barwnego.
- Poszczególnym kolorom odpowiada typ widmowy gwiazdy.
- Przy pomocy planszy można przygotować badaczy nieba w ramach projektu Globe at Night niezależnie od pogody i pory dnia – zajęcia można prowadzić w ramach zajęć szkolnych w typowych godzinach ich realizacji z zachowaniem odpowiedniego poziomu realizmu.
- Można nią zaprezentować wpływ czynników zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem na widoczność gwiazd w danej lokalizacji.
- Uczestnicy projektu poznali wiele zagadnień z poza astronomii: podstawy elektrotechniki i prac związanych z montażem elementów półprzewodnikowych, zasady doboru elementów elektronicznych w konstrukcji oświetlenia diodowego LED, prać ręcznych w zakresie cięcia i montowania elementów drewnianych różnymi technikami.
- Z zakresu astronomii uczestnicy poznali nowe zagadnienia związane z jasnością wizualna i absolutną gwiazd i innych ciał niebieskich, typem widmowym gwiazd, właściwościami fizycznymi gwiazdy wpływającymi na typ widmowy i jasność wizualną i absolutną gwiazdy.
Cel projektu:
W czasie przygotowania grup do prowadzenia oceny stanu zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem można było do tej pory posługiwać się mapkami dołączanymi do dokumentacji projektu Globe at Night. Były one mało intuicyjne dla osoby niezaznajomionej z zagadnieniami obserwacji nieba nocą. Aby zmienić tę sytuacje opracowano i wykonano Plansze Mapa Oriona.
Zakres prac:
Efekty:
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?