A ty możesz ją rozwiązać!!
Jesienią pewna gwiazda rozpocznie transformację zdarzającą się raz na 27 lat. Zawodowi astronomowie zachęcają do zostania „naukowcem ochotnikiem” i pomocy w badaniach nadchodzącego fenomenu w ramach projektu o nazwie Citizen Sky.
Epsilon Aurigae to jasna gwiazda widoczna gołym okiem od jesieni do wiosny. Jesienią tego roku gwiazda prawdopodobnie stopniowo (aż do zimy) straci połowę blasku i pozostanie słabsza przez cały rok 2010. Potem w roku 2011 stopniowo odzyska swoją jasność.
Dlaczego amatorzy? Bo teleskopy astronomów zawodowców są za dobre – dokładniej gwiazda jest dla nich zbyt jasna. Pomoc amatorów jest więc nieoceniona. Jak pokazuje Stanisław Świerczyński do badań nie potrzebny jest nawet teleskop, choć znacznie ułatwi to pracę i bardzo ją umili.
„To naprawdę fascynujący układ gwiazd. Składa się z nadolbrzyma i tajemniczego towarzysza. Gdyby nadolbrzym znajdował się w naszym Układzie Słonecznym, jego średnica przekroczyłaby rozmiar orbity Ziemi. Towarzysz z kolei ujawnia swoją obecność co 27 lat i jest rodzajem ciemnej materii, którą wykrywamy w sposób pośredni, ale nie wiemy tak naprawdę co to jest.” przekazuje dr Robert Stencel z Denver University.
Chętni zostaną przygotowani do prowadzenia badań. Opracowane przez nich wyniki zostaną opublikowane na łamach czasopism naukowych. Projekt Citizen Sky to efekt współpracy AAVSO, Denver University, Adler Planetarium and Astronomy Museum, Johns Hopkins University oraz California Academy of Sciences. Ma zapewnione finansowanie na trzy lata.
W projekcie są już Polacy -
WWW - Stanisław Swierczynski. ale jak donoszą kierownicy projektu, nie trzeba być naukowcem by wziąć w nim udział. Więcej wieści na temat projektu znajdziesz na stronie projektu -
WWW, tam też można się zarejestrować i dowiedzieć wszelkich nowości.
Za Astronomia.pl