Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:08:42

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kosmiczna sygnalizacja

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaOstatnia sobota miała wyglądać nieco inaczej, ale powodziowe życie rządzi się swoimi prawami. Mieliśmy wziąć udział w spektaklu przygotowanym przez Sekcję Teatralną, ale niestety powódź wezwała jej członków na pomoc mieszkańcom Wrocławia i spektakl został odwołany.

Podsumowanie Kepleriady 2010 - zadanie wykonane. Talerz cukierków i ciastek oraz kubek soku owocowego był nagrodą dla wszystkich, szczególnie najmłodszych realizatorów tego trudnego zadania.

W takim razie zrealizowaliśmy druga cześć naszego sobotniego planu – zajęliśmy się sygnałami z kosmosu. Powodem, dla którego zwróciliśmy się ku temu tematowi, stały się różnego rodzaju próby poszukiwania sygnałów od obcych cywilizacji oraz obserwacja sygnałów od naturalnych mieszkańców kosmosu - pulsarów, aktywnych galaktyce i niesłychanie ciekawych magnet rów oraz wielu innych.


Problem okazał się tak złożony, że przez nasze zajęcia zdołaliśmy zaledwie dotknąć tematu. Wcześniej konsultowaliśmy się z naszym opiekunem w tej sprawie – Panem Szymonem Kozłowskim. Problem wysyłania sygnałów w kosmos wiąże się z szansą ich dotarcia choćby do najbliższych gwiazd. Temat wraca jako, że coraz więcej planet odkrywanych wokół innych gwiazd jest zbliżonych rozmiarami do Ziemi. Jak okazuje, wysłany sygnał staje się elementem szumu radiowego w kosmosie i nie daje się normalnie odróżnić od innych sygnałów odbieranych na Ziemi. Jak to się jednak dzieje, że wśród nich wyraźnie słychać pulsary? Odpowiada za to poziom nadawanego sygnału przez te pozostałości gwiazd.

Czy w takim razie można odczytać tak slaby sygnał nadany np. w Ziemi gdzieś daleko w kosmosie? Naukowcy z projektu SETI starają się udowodnić, że tak. Stosując zaawansowaną matematykę do analizy sygnałów radiowych odbieranych przez radioteleskopy, starają się wyłowić informacje pochodzące od obcych cywilizacji. Jak na razie bez skutku. Po zastanowieniu się należy przyznać, że zadanie jest niesłychanie trudne jeśli nie niemożliwe do wykonania. Sygnały pochodzą sprzed wielu lat a nawet tysięcy lat. Choć nasza cywilizacja stale nadaje – telewizja, radio itp. To szansa na odbiór i odczytanie ich jest znikoma.

Pulsary dysponują jednak tak potężną mocą byśmy słyszeli je nawet z bardzo daleka i to niesłychanie wyraźnie. Dzięki temu możemy je badać. Poznać ich naturę i zrozumieć bardzo ciekawe zjawiska fizyczne zachodzące w tych laboratoriach.

Niedługo planujemy wycieczkę do Instytutu Astronomii w Zielonej Górze. Specjalizują się oni w badaniu pulsarów wiec mamy nadzieję, że uda nam się zdobyć garść informacji, która przybliży nas do tych ciągle bardzo tajemniczych obiektów.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,643 unikalne wizyty