Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 09:41:41

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Light Pollution

LightPollution slowaKluczowe Zanieczyszczeni światłemCzyli komu i po co ciemne niebo?

Zanieczyszczeni światłem jest jak dymy z kominów fabrycznych, sterty śmieci w których bezpowrotnie wyrzuciliśmy niezliczone ilości energii i własnej pracy. Jest to takie samo niszczenie środowiska naturalnego jak wylanie ropy w Zatoce Meksykańskiej. Różni się jedynie medium, którym wyrządzamy szkodę naturze i sobie.


Galeria problemu Light PollutionNa świecie coraz więcej mówi się o tym jak wielka szkodę wyrządzają ludzie swoją cywilizacją. Szkoda ta czyniona jest nie tylko przyrodzie, ale przede wszystkim nam samym. Od momentu, w którym zaczynamy sobie zdawać sprawę jak daleko zaszliśmy w ten ślepy zaułek, rozpoczynamy kosztowną i ciężką walkę z sobą samym, by zmienić ten stan rzeczy.

Light pollution staje się światowym synonimem naszej bezmyślności i nonszalancji. Liczne grona znawców tematu stara się zmieniać nasze myślenie, ale jak się okazuje myślenie to za mało. Już teraz musimy działać, by nie znaleźć się w miejscu z którego już nic nie da się zrobić. Do tej pory przyjmowaliśmy zasadę, że temat ten nas zupełnie nie dotyczy. Jak na ironię, wszyscy stale nam podpowiadają, że nie żyjemy w samotności na naszej ziemi, i jej los jest sprawą nas wszystkich.

Ponieważ ani politycy, ani najwięksi tego świata nic nie mogą uczynić, musimy sami się za ten problem wziąć i zmierzyć z nim tak jak mierzymy się z wszystkimi innymi problemami naszej cywilizacji. Saklę jak zwykle widać dopiero z odpowiedniej perspektywy. Tą perspektywą jest orbita naszej planety. Na załączonych zdjęciach i filmach zobaczymy jak przytłacza nas ten problem i że w zasadzie nie mam już takiego miejsca na ziemi, gdzie nie musimy go skutecznie rozwiązać.

Nie trzeba nawet wozić drzewa do lasu. Gotowe rozwiązania są już dostępne, a w zasadzie dostępne były zawsze. Wystarczy tylko chcieć. Nie zawsze chcieć znaczy móc. Kiedy zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego na naszej ulicy zainstalowano latarnie, które świecą do góry zamiast na dół, wszyscy odpowiedzą nam, że tak jest taniej. Tanie? To znaczy gdzie taniej? A Dokładniej KIEDY JEST TANIEJ?

Gdyby ktoś nam powiedział, że z każdej zarobionej złotówki, ktoś kradnie nam 50 groszy, czyli 50%, to najprawdopodobniej wymierzylibyśmy mu natychmiast sprawiedliwość. Podkreślamy, KRADNIE, bo pieniądze te trafiają do kieszeni producenta energii, która właśnie zużyliśmy, ale nic z tego nie mamy. Jest ciemno jak było, a nawet, gdy było ciemno było widać znacznie więcej niż teraz, gdy rzekomo jest jasno. Jest niebezpiecznie, znacznie niebezpieczniej, bo badania wykazują, że oświetlone nocą miejsca są domeną bandytów napadających szczególnie samotnie idących ludzi.

Na pytanie kto za to wszystko płaci? Należy odpowiedzieć: TY i tylko TY. A skoro tak, to sam zdecyduj jak maja być Twoje pieniądze wydane. Jak sam je wydasz.

Dlaczego najgłośniej mówią o zanieczyszczeniu światłem astronomowie? Bo ten problem najszybciej dotknął właśnie ich. Poniższa galeria uzmysławia nam jak już jest źle, i jak niewiele czasu minęło, by do tego stanu doprowadzić. Ale lekarstwo jest niezwykle proste. Wcale nie musimy wymieniać lamp, czy wyłączać wszystkich świateł. Wystarczy założyć na lampy osłony, zgasić w środku nocy zbędne światła, nawet niech robią to proste automaty, a nowe montować takie by od razu spełniały te zadania. W zasadzie można to zrobić bez większego nakładu racy i pieniędzy. Kolejne lampy pojawiają się dlatego, że obecne połowę światła tracą bezpowrotnie. A lekarstwo jest tak banalnie proste.

Jeśli masz pomysł jak zmienić oświetlenie w swojej okolicy daj nam o tym znać. Napisz a pomożemy rozwiązać twoje problemy związane z zanieczyszczeniem światłem.Jedna minuta na zrozumienie czym jest zanieczyszczenie światłem:Zachęcamy do lektury "Ciemnej strony światła" Sylwestra Kołomańskiego. Jest to jedno z licznych bardzo dobrych opracowań tematy. Artykuł można znaleźć w 4 numerze "Uranii Postępów Astronomii" z 2011r.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,573,403 unikalne wizyty