Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Zaćmienie Księżyca sfotografowane przez Mariusza Rudzińskiego niedaleko Żagania w Jankowej ŻagańskiejNa grudzień wszyscy czekaliśmy za sprawą zaćmienia Księżyca, które miało nam uświetnić zakończenie roku. Pogoda jednak, tak ja na początku roku 2011 nie robiła nadziei na wielkie widowisko. Przed samym wschodem Księżyca rozpętał się deszcz ze śniegiem, a wskazania Sat24 nie napawały nas dobrym nastrojem. Chmury budowały się na samym krańcu naszego kraju. Wiedząc jednak jak przewrotna pogoda potrafi być i że do następnego podobnego zjawiska przyjdzie nam czekać do 2015 roku, postanowiliśmy czekać do ostatniej chwili i w tym czasie połączyć się z różnymi miejscami na świecie by zobaczyć jak tam przebiegają obserwacje.
Udało nam się połączyć z Singapurem, Australia i USA gdzie wszyscy wpatrywali się w przebieg zjawiska. Przyszła i na nas pora. Z podziemi alarmem wyciągnął nas Pan Andrzej, nasz przyjaciel pełniący dyżur ochronny w Żagańskim Pałacu. W biegu zabieraliśmy teleskop refrakcyjny i z dusza na ramieniu, że już po deszczu ze śniegiem pognaliśmy na dziedziniec pałacu, by złapać choć końcówkę cienia Ziemi na Księżycu.
Jak pokazuje nas zmontowany film udało się. Nasi koledzy mieli nieco więcej szczęścia i w Jankowej upolowali naszego Łysego przyjaciela jak chował się w cieniu Ziemi. Przysłali nam swoje zdjęcia, które zamieszczamy w galerii ku uciesze wszystkich.
Gdyby tak kiedyś udało się połączyć siły przy wspólnych obserwacjach sprzężonych przez sieć, można z tego stworzyć niezłą audycje na takie okoliczności. A nawiasem mówiąc w trakcie tych sobotnich zajęć załoga – szczególnie ta młodsza - poznała kultową serie programów popularnonaukowych, które są obecnie prezentowane przez TVP Historia. Chodzi oczywiście o SONDĘ. Ten program będzie wzorem na cała wieczność dla każdego, kto będzie chciał tego spróbować. Bo my chcemy. Załoga szykuje już scenariusz, Kuba wygrał konkurs filmowy, to potwierdził swoje umiejętności … może coś z tego będzie? W każdym bądź razie może być ciekawie.
Czekanie na poprawę pogody pozwoliło nam na wykonanie części modelu BritePL, czyli modelu pierwszego polskiego satelity. Rafał ma sprawne ręce jak Pan Słodowy i nie straszne mu takie konstrukcje. Za tydzień satelita dostanie swoje anteny i powędruje pod żyrandol, gdzie będzie czekał na start w kosmos. Satelita jest niewielki – oryginał ma 25x25cm, a nasz prawie tyle samo. Ale to pierwszy całkowicie polski satelita, o czym możemy się dowiedzieć ze specjalnego serwisu brite.pl.
Na koniec prezentujemy złożony film z zaćmienia, lub raczej z końcówki zaćmienia. Z nadzieją na lepsza pogodę ….