Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:11:36

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Świat laserem malowany

Sekcja Astronomiczna laser,woda Woda w roli światłowodu dla promieniowania laserowegoŚwiatło to najważniejsze źródło informacji w astronomii. Niesie ze sobą przez cały bezmiar kosmosu wszystko to co wiemy o nim. Gdyby nie ono nie bylibyśmy w stanie badań żadnego obiektu poza Ziemią. Stąd zrozumienie jego natury to jedna z kluczowych umiejętności w tej dziedzinie. Tym razem za jednym doświadczeniem pokazaliśmy co najmniej kilka właściwości materii związanej ze światłem.


laser,woda Woda w roli światłowodu dla promieniowania laserowego. Szczególnie interesujące jest ślad promienia lasera w strumieniu wody, co by świadczyło o strukturze wypływu wody z naszego zbiornikaDoświadczenie było dość proste. W zbiorniku z butelki pet zrobiliśmy otwór przez który ma wypływać woda. Do ścianki butelki przystawiamy zwykły wskaźnik laserowy, a jego światło kierujemy przez butelkę na wylot strumienia wody z butelki. Efekt jaki uzyskujemy daje możliwość zaobserwowania wielu ciekawych właściwości światła.

laser,woda Obraz monochromatyczny daje lepsze uszczegółowienie rysunkuOśrodki takie jak woda czy powietrze lub ścianki pojemnika są dla niego przeźroczyste w znacznym stopniu. Że światło przechodzi przez wodę widzimy na bazie obserwowanych drobin zawieszonych w wodzie. Tak właśnie przechodzi światło gwiazd przez elementy szklane naszych teleskopów. Ponieważ światło pada na ścianki prostopadle, więc nie następuje ugięcie promienia świetlanego, ale wystarczy nieznacznie tylko to zmienić, by całość uległa diametralnej zmianie.

Promień laserowego światła wchodzi przez otwór w butelce po przeciwległej stronie zbiornika w wypływający strumień wody. Woda ciągłym strumieniem wypływa do stojącego niżej pojemnika. Ważne jest by strumień był ciągły i nie przechodził w strukturę kropli. Tym razem na dnie zbiornika widzimy rozświetlającą dno poświatę. Jak to możliwe by zakrzywiony strumień wody zmieniał kierunek promienia światła lasera? Na zdjęciu widzimy, że światło odbija się od ścianek strumienia i stopniowo przez całą jego długość, zmienia kierunek wzdłuż zakrzywionej strugi wody. To na granicy ośrodków woda-powietrze następuje całkowite wewnętrzne odbicie. światło praktycznie nie przechodzi na zewnątrz tego wodnego światłowodu.

laser,woda Woda w roli światłowodu dla promieniowania laserowego. W zbiorniku dał się zaobserwować ślad promienia laserowego na zwieszonych drobinach w wodzieŻe tak jest można się przekonać zmieniając ustawienie lasera tak, by nie trafiał w strugę wypływjąca z pojemnika. rozświetlenie w zlewce znika. Odbicie światła na granicy ośrodków jest ważną właściwością baz niej nie działały by nasze teleskopy zwierciadlane. Nie bylibyśmy w stanie zobaczyć ani tych bliższych ani tym bardziej tych dalekich obiektów kosmicznych. Przy czym liczy się tu każdy foton światła jaki tylko dociera do naszych przyrządów.

Na bazie tego zjawiska działają światłowody. Potrafią one przesyłać strumienie światła na duże odległości bez istotnych strat. Dzięki temu możemy przesyłać informację zakodowaną w świetle. Tak samo wykorzystują to zjawisko spektrografy współczesnej astronomii. To nimi przesyła się światło z teleskopów do precyzyjnych urządzeń znajdujących się w innej części budynków obserwatoriów. Tam dokonuje się rozszczepienia strumienia konkretnej gwiazdy lub galaktyki i można na tej podstawie analizować zjawiska zachodzące w tych odległych obiektach – badać skład chemiczny i budowę materii, analizować ruch nawet poszczególnych obszarów obiektu, badać przestrzeń między obiektem kosmicznym a nami i wiele innych.

A w obiektach zachodzą czasem bardzo gwałtowne i energetyczne zjawiska. Przykładem takim są poruszane zna spotkaniu sekcji obiekty gwiazdopodobne czyli kwazary. Odkryte trochę przypadkowo, od razu stały się niezwykłymi obiektami. Jak się okazało ich wyjątkowość potwierdzało każde kolejne odkrycie z nimi związane. Są to obecnie jedne z najdalszych znanych nam obiektów w kosmosie. Emitują niezwykle dużo energii i to jest poniekąd ich największa tajemnica jak to robią. Prawdopodobna supermasywna czarna dziura pochłaniając materie emituje większość obserwowanego promieniowania.

balon,powietrze Przygotowanie do startu balonu na ogrzane powietrzeCzy nasza Galaktyka była kiedyś kwazarem? Jak się okazuje pytanie nie jest pozbawione sensu. Naukowcy przypuszczają, że jest to etap w życiu każdej galaktyki, nasza ma już go za sobą. Dlaczego więc obserwujemy je w kosmosie? Bo są niesłychanie daleko od nas,. A tym samym niesłychanie dawno od naszych współczesnych czasów. To co widzimy to tylko odgłosy z przeszłości, czasem sprzed miliardów lat. Do dnia dzisiejszego wszystko mogło ulec zmianie, ale tę informację przyjdzie nam poczekać.

Pogoda nam nie sprzyja by przeprowadzić obserwacje. Czy to jakaś czarna passa? Nie wiadomo. Niemniej postanowiliśmy sprawdzić działanie kolejnego egzemplarza balonu na ogrzane powietrze. Tym razem mgła nie ograniczała widoczności a niska prędkość wiatru sprzyjała doświadczeniu. Loty balonów to ostatnio dość częsta metoda badań prowadzonych nawet w naszym kraju przez różne grupy naukowe. Na co dzień wykorzystywane są w badaniach meteorologicznych. Tu częściej wykorzystuje się gazy lżejsze od powietrza, ale nam na to jeszcze nie czas.

balon,lampion Balon w czasie lotuNa koniec słodka informacja. Czekolada jest niezwykle ceniona przez kosmonautów. Np. emenemsy były stałym wyposażeniem wszystkich załóg promów kosmicznych. Mieli je też obsługujący loty 135 misji. A Milka przy pomocy Zero-G bada wpływ braku ciążenia na spienianie jej produktów – bombolada – które mogą tylko zyskać na uznaniu smakoszy, bo jak pokazują próby efekt jest nadspodziewanie ciekawy. Przy okazji cena kosmicznej czekolady ma szansę wyczyścić nasze kieszenie.

W następną sobotę kolejne atrakcje naukowe.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,654 unikalne wizyty