Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Lem szykuje się do satrtuPodano do publicznej wiadomości godzinę startu rakiety Dniepr, na której poleci pierwszy polski satelita naukowy. BRITE-PL Lem wystartuje 21 listopada o 08:11 CET. Przygotowania do startu pierwszego polskiego satelity – po wielomiesięcznych opóźnieniach – wydają się być na „ostatniej prostej”. Datę startu Lema poznaliśmy pod koniec sierpnia, kilka dni po udanym starcie rakiety Dniepr z KOMPSat-5 na pokładzie.
Dziś do publicznej wiadomości przekazano godzinę startu rakiety Dniepr. BRITE-PL Lem i aż 27 innych satelitów wystartuje w jednym locie 21 listopada 2013 roku o godzinie 08:11 CET. Do startu dojdzie z rosyjskiej bazy Dombarowskij.
Ładunkiem głównym tego lotu jest satelita obserwacji Ziemi DubaiSat-2. Na pokładzie Dniepra znajdzie się 19 zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat. Łącznie w tym starcie znajdzie się aż 28 satelitów, co jest rekordem dla pojedynczego rekordu lotu rakiety.
Pełen opis wszystkich satelitów biorących udział w tym locie zamieścimy już wkrótce. Z uwagi na dużą ilość satelitów wciąż możliwe są „zmiany w ostatniej chwili”, czyli usunięcie jednego czy dwóch CubeSatów, np. w wyniku negatywnych testów.