Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 05:49:13

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych SOAA

Wydarzenia slowaKluczowe Na ilustracji: Należące do ESO obserwatorium astronomiczne La Silla oraz satelita BRITE-PL (wykorzystano materiały ESO oraz BRITE). Za: www.pta.edu.plW dniu 6 września 2015r. w Kampusie Morasko, Wydział Fizyki, Audytorium A. Piekary, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz przy współpracy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbędzie się I. Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych. Ideą spotkania jest konsolidacja środowisk astronomicznych i astronautycznych różnych sektorów branżowych,


Nasz kraj przystąpił w tym roku do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), w roku 2012 stał się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Udział Polski w tych dwóch wielkich organizacjach rodzi szereg nowych możliwości zarówno dla naukowców, jak i dla popularyzacji astronomii i astronautyki. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczne jest współdziałanie licznych organizacji i stowarzyszeń istniejących w naszym kraju, zajmujących się tematyką kosmosu. Potrzeba także lepszej współpracy pomiędzy naukowcami, a miłośnikami astronomii i lotów kosmicznych. To podstawowy cel dla którego organizowane jest spotkanie.

Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych odbędzie się 6 września 2015 r, w Poznaniu. Program został tak opracowany, aby zainteresować społeczność miłośników kosmosu. W szczególności przedstawione zostaną możliwości finansowania działalności organizacji pozarządowych z różnych środków: rządowych, samorządowych, unijnych. Drugą grupę tematów stanowią możliwości związane z ESO oraz ESA. Nie zabraknie także wartych naśladowania przykładów współpracy pomiędzy naukowcami, a amatorami. Oczywiście będzie także czas na krótkie prezentacje wszystkich organizacji oraz podstawowy punkt programu: dyskusję o oczekiwaniach miłośników kosmosu w stosunku do astronomów zawodowych.

Spotkanie celowo zostało zaplanowane w niedzielę, aby miłośnicy astronomii i astronautyki łatwiej mogli w nim wziąć udział bez konieczności uzyskiwania urlopu od swoich codziennych obowiązków zawodowych. Dodatkowo odbędzie się tuż przed 37. Zjazdem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który będzie miał miejsce w Poznaniu kolejnych dniach (7-10 września 2015 r.). Część uczestników Spotkania Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych być może będzie chciała przedłużyć swój pobyt w Poznaniu i wziąć udział także w konferencji „zawodowej”, na której przedstawione zostanie przegląd najnowszych polskich badań i osiągnięć w tej dziedzinie. Natomiast pozostali mogą pozostawić plakaty prezentujące działalność ich organizacji i klubów, które będą dostępne dla uczestników konferencji przez wszystkie kolejne dni.

„Gorąco zachęcam wszystkie polskie stowarzyszenia oraz kluby astronomiczne do wysłania swoich przedstawicieli na Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych. Zachęcam także zawodowych astronomów, członków Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, do wzięcia udziału w spotkaniu. Często spotykamy sytuacje, że miłośnicy astronomii więcej wiedzą o różnego kalibru odkryciach astronomów amerykańskich niż o największych sukcesach polskich naukowców, a w drugą stronę - część naukowców niewiele wie o bardzo aktywnej działalności miłośników kosmosu.” mówi dr hab. Agnieszka Kryszczyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

„Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że współpraca pomiędzy naukowcami, a miłośnikami kosmosu może być bardzo korzystna dla obu stron i zachęcam do niej.” dodaje Kryszczyńska.
Zjazdowi PTA oraz Spotkaniu Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych towarzyszyć będą imprezy popularnonaukowe dla mieszkańców Poznania i województwa Wielkopolskiego. Będą to m.in. Festiwal Planetariów Przenośnych, a także kinowe pokazy filmów o kosmosie.

Szczegółowy program spotkania oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie internetowej www.pta.edu.pl/zjazd37/spotkanie. Termin rejestracji zgłoszeń mija 15 sierpnia 2015 r.

Organizatorami Spotkania Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej informacji:

Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych: http://www.pta.edu.pl/zjazd37/spotkanie

Witryna Polskiego Towarzystwa Astronomicznego: http://www.pta.edu.pl

Kontakt w sprawie konferencji: zjazd@pta.edu.pl

Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl



Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,505,101 unikalne wizyty