Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Tak to już 100 lat mija od publikacji OTW (Ogólna Teoria Względności) przez Einsteina. I choć wydaje się, że 10^2 to dużo, to jednak nadal rozumiemy jedynie namiastkę tego co ta teoria nam oferuje. Nic jednak nie powinno stać na przeszkodzie by nawet najmłodsze pokolenie zgłębiało jej tajemnice, choćby tylko te odkryte przez naukowców. Tak taż się stało na naszych kolejnych zajęciach miłośników astronomii. Była to niejako kontynuacja Keplerowskich Inspiracji Astronomicznych, jakie odbyły się zaledwie dwa tygodnie temu przy okazji rocznicy Johannesa Keplera. Od stu lat zgłębiamy tajemnice Wszechświata korzystając z niezwykłego osiągnięcia jakim jest OTW. To co wiemy o otaczającym nas kosmosie oraz jak rozumiemy to co udaje się nam zaobserwować zawdzięczamy naszej umiejętności rozwiązania równań, które stworzył Albert Einstein i przedstawił światu w 1915 roku.
Michio Kaku w jednym z filmów popularyzujących wiedze fizyczną powiedział, że „największymi osiągnięciami intelektualnym ludzkości jest odkrycie kodu genetycznego a zaraz na drugim miejscu znajduje się teoria względności Einsteina”. Dzięki pierwszej lepiej rozumiemy siebie i żywą przyrodę. Dzięki drugiej możemy zrozumieć cała resztę. Genetyka wykładana jest już w szkole średniej. Ale OTW … jej los w szkołach jest dość zmienny. Był czas kiedy znajdowała się w programie polskich szkół średnich. Choć nadal były to zaledwie namiastki możliwości tej teorii. Dzisiaj z racji zmian panuje dowolność w tym zakresie. I choć na maturze nie jest wymagana, część szkół, tych o lepszej renomie nie zapomina o niej. Ale jeszcze 40 lat temu niewielu był na świecie, którzy poprawnie rozumieli istotę OTW. Panowało nawet powiedzenie, że jest ich tylu ilu było apostołów – zaledwie 12. Skąd taka sytuacja?
OTW oraz STW (Szczególna Teoria Względności) nie daje gotowego rozwiązania. To zupełnie inna bajka aniżeli równania Keplera czy Newtona. Aby rozwiązać równania OTW trzeba przez nasza jeszcze ułomność tworzyć różne założenia by ułatwić obliczenia. Inaczej nie potrafimy sobie poradzić z tymi równaniami. I nie pomogą tu najlepsze komputery. Stąd znane są tylko pewne rozwiązania równań pozwalające rozumieć pewne aspekty Wszechświata. Tak jak wiedza z zakresu genetyki nie daje nam kompletnej wiedzy o człowieku i nie pozwala czytać kod genetyczny jak książkę, tak OTW nie daje nam gotowego rozwiązania w postaci teorii wszystkiego. A sto lat to jeszcze nie wystarczająco długo byśmy ogarnęli całość.
W takim kontekście polecamy wykład jaki wygłosił prof. Marek Demiański pt. „Teoria Względności – drogi do Rzeczywistości”. Film poniżej to jego cała prezentacja.
Celem naszych zajęć w tym tygodniu nie było nauczenie się czy też zrozumienie OTW, a raczej jedynie poznanie jej znaczenia dla poznawania świata przez człowieka. Jeśli takie spotkania będą inspiracją dla kogoś do dalszej nauki, to świetnie. Współczesna nauka jest taka, że rozwiązań trzeba szukać i to często nie w pojedynkę lecz zespołowo. Poznając historię odkrycia Einsteina dowiemy się jak wielu ludzi przyczyniało się do rozwikłania niezliczonej ilości zagadek towarzyszących Albertowi w jego pracy – poczynając od pierwszej żony.
A przy okazji polecamy poznanie kilku ciekawostek z życia tego wybitnego człowieka. Artykuł jest dostępny na stronach Focusa -Link.
A dla zainteresowanych konsekwencjami odkryć niemieckiego fizyka zamieszczamy jeszcze jeden bestseler kina naukowego "Wszechświat - prędkość światła.
Zajęcia Sekcji Astronomicznej odbywają się każdego tygodnia w soboty od 17:00 w sali 061 Żagańskiego Pałacu Książęcego. Sekcja działa w ramach Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu.