Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Doktor Henry Draper i M42

Doktor Henry Draper Doktor Henry DraperW dniu 30 września 1880 roku w Nowym Jorku, Doktor Henry Draper używając techniki bromo-żelatynowej i własnego 11-calowego refraktora produkcji Alvana Clarka, wykonał historyczną fotografię Wielkiej Mgławicy Oriona (M42). Jest to jedno z najbardziej znanych i najważniejszych zdjęć wszechczasów, wraz z nim narodziła się astrofotografia głębokiego nieba.

Od najmłodszych lat, przeznaczeniem Henry'ego było zostanie lekarzem, jak jego ojciec. Jednak ojciec - John William Draper, poza leczeniem ludzi miał jeszcze pewną niezwykłą w tamtych czasach pasję - fotografię. W roku 1840, kiedy Henry miał zaledwie trzy lata jego ojciec zrobił zdjęcie, które zdumiało świat - była to pierwsza permanentna fotografia Księżyca i tym samym pierwsze zdjęcie ciała niebieskiego. Nic dziwnego zatem, że jedno z dzieci Johna Drapera poszło w jego ślady i dołożyło swoją równie ważną cegiełkę do rozwoju astrofotografii.

Doktor Henry Draper Księżyc Johna W. Drapera
Księżyc Johna W. Drapera


Henry Draper zaczął jak każdy inny "początkujący" astrofotograf - od zdjęć Księżyca. Jego fotografie były wówczas wśród najlepszych i szybko przykuły uwagę George'a Phillipsa Bonda, ówczesnego dyrektora Obserwatorium Harvarda oraz czołowych amerykańskich autorytetów w astrofotografii.

W piśmie z dnia 15 listopada 1864 roku G.P. Bond dał młodemu Henry'emu Draperowi wielką zachętę do kontynuowania jego obiecujących wysiłków:
Dzięki uprzejmości pana Folsoma otrzymałem, w idealnym stanie, wspaniałe zdjęcie Księżyca, z towarzyszącym opisem, które zostało przedstawione w obserwatorium. Proszę przyjąć najserdeczniejsze podziękowania i gratulacje za te udane próby uwieczniania ciał niebieskich, które wydają się być bezkonkurencyjne. Jest to zapewne efektem pańskiej znajomości technik i procesów chemicznych oraz wieloletniego doświadczenia i badań pańskiego ojca.

Wczesnym rankiem 30 września 1880 roku w Nowym Jorku Doktor Henry Draper, we własnym obserwatorium w Hastings-on-Hudson, w stanie Nowy Jork, wykonał fotografię Wielkiej Mgławicy Oriona (M42) - obiektu, którego światło wyruszyło w czasie gdy nauczał Mahomet, a Rzymem rządzili barbarzyńcy i przez ponad 1300 lat biegło by pozostawić trwały ślad na płytce fotograficznej Drapera. Draper wykonał pojedynczą, 51 - minutową ekspozycję, której efekt widzimy poniżej:

Doktor Henry Draper Wczesnym rankiem 30 września 1880 roku w Nowym Jorku Doktor Henry Draper, we własnym obserwatorium w Hastings-on-Hudson, w stanie Nowy Jork, wykonał fotografię Wielkiej Mgławicy Oriona (M42)


Ten obraz nie był imponujący, ale Draper robił szybkie postępy, a dalsze udoskonalenia zostały osiągnięte przez Andrew Ainslee Commona i Isaaca Robertsa w Anglii po przedwczesnej (w wieku 44 lat) śmierci Drapera. Dokonania Henry'ego na polu astrofotografii wykraczały znacznie poza to jedno zdjęcie. Uzyskał pierwsze widmo pojedynczej gwiazdy (Vega) w sierpniu 1872 roku, pierwsze szerokokątne zdjęcie ogona komety oraz pierwsze spektrum głowy komety (C/1881 K1, Wielka Kometa z roku 1881). Ponadto, Draper uzyskał wiele wysokiej jakości zdjęć Księżyca, spektrum Słońca w 1873 roku, widmo Mgławicy Oriona, Księżyca, Jowisza, Marsa, Wenus i wielu jasnych gwiazd.

Doktor Henry Draper zdjęcie M42 A.A. Commona z 1883 roku.
zdjęcie M42 A.A. Commona z 1883 roku.


Paether - Astropolis


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,505,075 unikalne wizyty