50 lat ESO cz. 1
Ten pierwszy odcinek specjalny — zatytułowany „Going South” — opisuje narodziny ESO, a w szczególności, dlaczego astronomowie z krajów europejskich postanowili zbadać niebo południowe, umieszczając obserwatorium astronomiczne w Chile.
50 lat ESo cz. 3
Trzeci odcinek specjalny tej serii – ogólnie ESOcast 43 – przedstawia flagowy obiekt ESO: Bardzo Duży Teleskop (VLT). W tym odcinku odkrywamy najnowocześniejszą technologię stojącą za tym teleskopem, która zapewniła astronomom niezrównany obraz Wszechświata..
50 lat ESO cz. 5
ESOcast 45 — Reaching Out — to piąty odcinek specjalny tej serii. Skupiamy się w nim na misji ciekawości, cudowności i inspiracji ESO, głoszonej poprzez współpracę i pomoc. Rzeczywiście, współpraca zawsze była podstawą sukcesu ESO, odkąd organizacja powstała pięćdziesiąt lat temu. Państwa członkowskie ESO wspólnie umożliwiają najlepszą możliwą naukę astronomiczną w największych obserwatoriach na świecie. ESO ściśle współpracuje również z przemysłem, uniwersytetami i instytutami badawczymi na całym świecie w zakresie opracowywania najnowocześniejszych technologii. Co więcej, poprzez zaangażowanie społeczeństwa, ESO zapewnia niezliczone sposoby uczestniczenia w odkrywaniu kosmosu, zapraszając wszystkich do przyłączenia się do tej ekscytującej przygody.
50 lat ESO cz. 6
ESOcast 46 to szósty odcinek specjalny tej serii. Opisuje, w jaki sposób najnowocześniejsze kamery i spektrografy pomagają potężnym teleskopom ESO w zbieraniu i analizowaniu słabego światła z odległego Wszechświata. Bez tych instrumentów oczy ESO na niebie byłyby ślepe.
Dzisiejsze obrazy astronomiczne bardzo różnią się od tych z lat 60. XX wieku. W tamtych czasach astronomowie używali dużych szklanych płyt fotograficznych, które nie były zbyt czułe i trudne w obsłudze. Obecnie teleskopy ESO wykorzystują jedne z największych i najczulszych detektorów elektronicznych na świecie. Przechwytują prawie każdy kosmiczny foton i odzyskują prawie każdą możliwą informację. Na przykład kamera Teleskopu Przeglądowego VLT — OmegaCAM — ma 32 detektory, które łączą siły, aby tworzyć spektakularne obrazy Wszechświata, każdy z imponującymi 268 milionami pikseli.
Ale astronomia to nie tylko robienie zapierających dech w piersiach zdjęć. Astronomowie zawsze szukają jak największej ilości informacji, więc muszą podzielić światło gwiazdy na jego składowe kolory, aby zbadać jego skład. Spektroskopia jest jednym z najpotężniejszych narzędzi w astronomii, a teleskopy ESO mają również jedne z najpotężniejszych spektrografów na świecie, takie jak potężny X-shooter w Bardzo Dużym Teleskopie. Spektroskopia pozwala astronomom wywnioskować ważne właściwości gwiazd, takie jak zawarte w nich pierwiastki chemiczne, ich temperatury, ruchy, a nawet wiek. Co więcej, mogą badać atmosfery egzoplanet krążących wokół odległych gwiazd lub nowo narodzonych galaktyk na obrzeżach obserwowalnego Wszechświata.
50 lat ESO cz. 7
ESOcast 47 to siódmy odcinek specjalny tej serii.
W tym specjalnym odcinku przyjrzymy się jednemu z największych poszukiwań, jakie astronomowie wykonywali na przestrzeni wieków: poszukiwaniu życia we Wszechświecie. ESO odegrało ważną rolę w tej ekscytującej podróży.
50 lat ESo cz.2
„Looking Up” to drugi specjalny odcinek tej serii i ogólnie ESOcast 42. W nim przyglądamy się, jak w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ESO pomogło rozwikłać niektóre tajemnice Wszechświata, w którym żyjemy. Astronomowie potrzebowali mocniejszych narzędzi do obserwacji nieba, a ESO je dostarczyło. Nowa generacja rewolucyjnych teleskopów naziemnych zaoferowała astronomom miejsce w pierwszym rzędzie do badania cudów Wszechświata.
Od względnej bliskości planet w naszym Układzie Słonecznym do bardzo odległych galaktyk, z których niektóre widoczne są wkrótce po narodzinach Wszechświata, prawie czternaście miliardów lat temu, teleskopy i zaawansowana aparatura ESO pozwalają astronomom zajrzeć w kosmos głębiej niż kiedykolwiek wcześniej .
50 lat ESO cz.4
ESOcast 44 — zatytułowany Zmiana poglądów — to czwarty odcinek specjalny tej serii. Od swoich narodzin, pięćdziesiąt lat temu, ESO przyczyniło się do poszerzenia naszej wiedzy o Wszechświecie za pomocą kolejnych generacji potężnych optycznych teleskopów naziemnych. Ale są inne sposoby zbierania światła z odległych obiektów. W tym odcinku odkrywamy, w jaki sposób ESO pomogło astronomom badać Wszechświat na dłuższych falach, takich jak podczerwień i radio.
Optyka adaptatywna
O ile
optyka aktywna może zapewnić, że główne zwierciadło teleskopu zawsze zachowuje idealny kształt, to turbulencje ziemskiej atmosfery zaburzają obrazy uzyskiwane nawet w najlepszych miejscach dla świata astronomii, w tym w Paranal w Chile, gdzie znajduje się teleskop
teleskop VLT.