Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:21:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Obserwatoria rosną jak grzyby po deszczu

Astronomia sprzęt Uniwersał-1To dobry rok dla miłośników astronomii, a szczególnie dla tak wielkich pasjonatów, że doprowadzają swoje marzenia do pełnej realizacji. Bo któż z astronomów nie marzy o obserwatorium - domu dla swojego teleskopu i dla swojej pasji? Chyba takiego nie ma. To jest jakby cześć naszego życia i naszej rzeczywistości.

W dniu 28 sierpnia uruchomione zostało kolejne domowe obserwatorium w Zvolenska Slatina wybudowane przez Vladymira Bahyla. To już kolejne prezentowane przez nasz serwis. Tym razem u naszych południowych przyjaciół. Kopułę wyprodukowała polska firma Uniwersał z Żywca. Tym sposobem kolejny pasjonata nie będzie chodził spać i będzie z tego powodu bardzo szczęśliwy.

Przy okazji mamy możliwość poznania kolejnej wersji rozwiązania problemu domu dla naszego teleskopu. Każdy z miłośników prezentuje ogromną wyobraźnię co do tej kwestii. Zawsze bowiem pozostaje nam samym rozwiązać problem lokalizacji i szczegółowego rozwiązania instalacji. Każde rozwiązanie ma własną i wyjątkową konstrukcję. Słowem każde jest inne.


Uniwersał-1Uderzyć tu morze surowość rozwiązania, ale widać, że budowa jest jeszcze nie ukończona. Ostatnio pokazywaliśmy zabudowę na konstrukcji drewnianego domu, który z natury ma inny wygląd. Widać tu prostotę rozwiązania. Mur z wejściem z wnętrza budynku i na całości konstrukcja z Żywca wieńczy dzieło.

Przeglądając różne rozwiązania znajdziemy ogromną ilość rozwiązań. Miłośnicy sami konstruują i realizują swoje pomysły. Szkielety z metalu i pokrycia z przeróżnych materiałów. Tu mamy do czynienia z przemysłowym rozwiązaniem. Konstrukcja z żywicy i włókna szklanego daje dużą odporność na warunki atmosferyczne i jest eleganckim rozwiązaniem, ale w warunkach amatorskich trudne do wykonania. Dlatego przy samodzielnym wykonaniu kopuły często jest ona zupełnie nie podobna do kopuły. Są to różnego rodzaju otwierane dachy, rozkładane pokrywy itd. Wszystko zależy od lokalnych warunków konstrukcji budynku.

Kopuła w profesjonalnym wykonaniu kusi jednak elegancją wykonania. A niespecjaliści zadają pytanie: po co to komu? Oczywiście, że można stanąć z teleskopem na otwartej przestrzeni i ... tu zaczyna się cała zabawa. kilkugodzinne ustawianie teleskopu i właściwe jego orientowanie. A jak nagle pogoda się załamie, to zostaje tylko szybko uciekać z cennym sprzętem. Zimą nawet przy niewielkich powiewach wiatru sytuacja staje się delikatnie mówiąc mało przyjemna. Od razu dochodzimy do wniosku, że nawet najprostsze zamknięcie by nas usatysfakcjonowało.

Uniwersał-1Do tego samego wniosku doszli zarówno Vladymir Bahyl, jak i inni o których pisaliśmy i zapewne będziemy pisali dalej, jak tylko Pan Jacek Uniwersał podeśle nam kolejne fotki ze swoich montaży.

A jak wszystko dopisze to może będzie mógł się on sam pochwalić swoją pracą, rozwiązaniami i osiągnięciami. Zaprosiliśmy bowiem Pana Jacka do Żagania na Jarmark Michała. W stworzonym polowy obserwatorium będzie można podziwiać Słońce, a wieczorem Jowisza. W przerwach oczywiście rozmowy astronomiczne i o przyszłości. Bo jakże Żagań miałby istnieć bez obserwatorium. Miasto Największego Astronoma wszech czasów, już teraz rozwija swoje astronomiczne pędy. A Rok Astronomii już teraz zmienił wiele w naszym mieście w tym względzie. Elitarna nauka zagościła do nas i została na resztę życia Wszechświata. Taka koncepcja powstaje przez lata i realizuje się zależnie od możliwości inwestycyjnych. Ale skoro indywidualni inwestorzy sobie radzą, to dlaczego nie mamy poradzić sobie i my? Skoro tylko tego chcemy.

Gratulujemy osiągnięcia Koledze Vladymirowi i życzymy wspaniałych nocy pod gwiazdami z kopułą z Polski. Jak widać jesteśmy sławni.

Wszystkie zdjęcia z instalacji kopuł Firmy Uniwersał otrzymaliśmy od jej właściciela Pana Jacka Uniwersała i zostały umieszczone za jego zgodą.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,298 unikalne wizyty