To dobry rok dla miłośników astronomii, a szczególnie dla tak wielkich pasjonatów, że doprowadzają swoje marzenia do pełnej realizacji. Bo któż z astronomów nie marzy o obserwatorium - domu dla swojego teleskopu i dla swojej pasji? Chyba takiego nie ma. To jest jakby cześć naszego życia i naszej rzeczywistości.
W dniu 28 sierpnia uruchomione zostało kolejne domowe obserwatorium w Zvolenska Slatina wybudowane przez Vladymira Bahyla. To już kolejne prezentowane przez nasz serwis. Tym razem u naszych południowych przyjaciół. Kopułę wyprodukowała polska firma Uniwersał z Żywca. Tym sposobem kolejny pasjonata nie będzie chodził spać i będzie z tego powodu bardzo szczęśliwy.
Przy okazji mamy możliwość poznania kolejnej wersji rozwiązania problemu domu dla naszego teleskopu. Każdy z miłośników prezentuje ogromną wyobraźnię co do tej kwestii. Zawsze bowiem pozostaje nam samym rozwiązać problem lokalizacji i szczegółowego rozwiązania instalacji. Każde rozwiązanie ma własną i wyjątkową konstrukcję. Słowem każde jest inne.
Uderzyć tu morze surowość rozwiązania, ale widać, że budowa jest jeszcze nie ukończona. Ostatnio pokazywaliśmy zabudowę na konstrukcji drewnianego domu, który z natury ma inny wygląd. Widać tu prostotę rozwiązania. Mur z wejściem z wnętrza budynku i na całości konstrukcja z Żywca wieńczy dzieło.
Przeglądając różne rozwiązania znajdziemy ogromną ilość rozwiązań. Miłośnicy sami konstruują i realizują swoje pomysły. Szkielety z metalu i pokrycia z przeróżnych materiałów. Tu mamy do czynienia z przemysłowym rozwiązaniem. Konstrukcja z żywicy i włókna szklanego daje dużą odporność na warunki atmosferyczne i jest eleganckim rozwiązaniem, ale w warunkach amatorskich trudne do wykonania. Dlatego przy samodzielnym wykonaniu kopuły często jest ona zupełnie nie podobna do kopuły. Są to różnego rodzaju otwierane dachy, rozkładane pokrywy itd. Wszystko zależy od lokalnych warunków konstrukcji budynku.
Kopuła w profesjonalnym wykonaniu kusi jednak elegancją wykonania. A niespecjaliści zadają pytanie: po co to komu? Oczywiście, że można stanąć z teleskopem na otwartej przestrzeni i ... tu zaczyna się cała zabawa. kilkugodzinne ustawianie teleskopu i właściwe jego orientowanie. A jak nagle pogoda się załamie, to zostaje tylko szybko uciekać z cennym sprzętem. Zimą nawet przy niewielkich powiewach wiatru sytuacja staje się delikatnie mówiąc mało przyjemna. Od razu dochodzimy do wniosku, że nawet najprostsze zamknięcie by nas usatysfakcjonowało.
Do tego samego wniosku doszli zarówno Vladymir Bahyl, jak i inni o których pisaliśmy i zapewne będziemy pisali dalej, jak tylko Pan Jacek Uniwersał podeśle nam kolejne fotki ze swoich montaży.
A jak wszystko dopisze to może będzie mógł się on sam pochwalić swoją pracą, rozwiązaniami i osiągnięciami.
Zaprosiliśmy bowiem Pana Jacka do Żagania na Jarmark Michała. W stworzonym polowy obserwatorium będzie można podziwiać Słońce, a wieczorem Jowisza. W przerwach oczywiście rozmowy astronomiczne i o przyszłości. Bo jakże Żagań miałby istnieć bez obserwatorium. Miasto Największego Astronoma wszech czasów, już teraz rozwija swoje astronomiczne pędy. A
Rok Astronomii już teraz zmienił wiele w naszym mieście w tym względzie. Elitarna nauka zagościła do nas i została na resztę życia Wszechświata. Taka koncepcja powstaje przez lata i realizuje się zależnie od możliwości inwestycyjnych. Ale skoro indywidualni inwestorzy sobie radzą, to dlaczego nie mamy poradzić sobie i my? Skoro tylko tego chcemy.
Gratulujemy osiągnięcia Koledze Vladymirowi i życzymy wspaniałych nocy pod gwiazdami z kopułą z Polski. Jak widać jesteśmy sławni.
Wszystkie zdjęcia z instalacji kopuł Firmy Uniwersał otrzymaliśmy od jej właściciela Pana Jacka Uniwersała i zostały umieszczone za jego zgodą.