Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Są to wydmy na Marsie - na powiększeniu zobaczymy skalę odwzorowania. Zdjęcie ukazuje piaskowe wydmy w okolicach bieguna północnego Marsa. Między innymi wskutek wpływu zestalonego dwutlenku węgla, te formacje pozostają w zupełnym bezruchu, w przeciwieństwie do ich ziemskich odpowiedników. Obraz jest wycinkiem zdjęcia PSP_001374_2650 z kamery HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter.
Z badań wynika, że wydmy na Antarktydzie (Ziemia) przemieszczają się w tempie 1,5m na rok. Strasznie wolno. Co jest za tym odpowiedzialne za to żółwie tempo? Woda, a dokładnie lód. W suchych warunkach wydmy takie mogą przemierzać ponad pięćdziesiąt razy większe odległości. Niska gęstość atmosfery na Marsie jest dodatkowym czynnikiem unieruchamiającym je. Są również wyniki badań Marsa pokazujące, że niektóre wydmy mogą się poruszać, zaobserwowano bowiem takie, które zostały dokumentnie rozwiane w ciągu 6 ziemskich lat.