
W życiu każdego miłośnika i pasjonaty astronomii zachodzi wiele faz tej pasji. Wszyscy jesteśmy zawsze zachwyceni pięknem Wszechświata i jego aurą tajemniczości. W pogodne dni i noce wpatrujemy się niebo wypełnione gwiazdami i obserwujemy z uwagą i ciekawością zachodzące tam zjawiska. Jak jednak zrozumieć, co dzieje się we Wszechświecie? Jaki zachodzą tam procesy i co jej wywołuje? Jaka jest droga zmian? Astronomowie czynią poszukiwania rozwiązań od tysięcy lat, ale to właśnie ostatni wiek przyniósł najwięcej rozwiązań. Dzięki tym osiągnięciom nasza wiedza staje się ostra jak nigdy dotąd.
Kiedy pogoda nie sprzyja obserwacjom staramy się zrozumieć co widzieliśmy i sięgamy po różne opracowania i prace naukowe. Ale dostęp do niech dla miłośnika astronomii jest nadal bardzo skromny. Dlatego
Urania-Postępy Astronomii (wcześniej
Urania) zawsze była i jest dla każdego z nas niespożytym źródłem wiedzy. Jak jednak w jednym wydaniu zmieścić tak wiele wiedzy? Nie sposób tego uczynić. Czasopismo wychodzi jednak nam naprzeciw razem z największymi umysłami tego świata. W połączeniu z współczesnymi możliwościami Internetu dostajemy do reki ogromny i wspaniale opracowany materiał stanowiący ogromną kopalnię wiedzy dla każdego.
Wykłady z astrofizyki i nie tylko to najwspanialszy pomysł jaki można było zrealizować dla miłośników astronomii i zainteresowanych nauką. Wszystko zawsze opiera się o inicjatywę. Autorzy witryny dokonali tłumaczeń i publikacji wykładów astrofizycznych wspaniałych naukowców. Ci z kolei bezinteresownie udostępnili je. Tak oto powstaje zbiór wysokiej klasy materiałów stanowiących wspaniale źródło wiedzy.
I tak mamy tu:
- Budowa i Ewolucja Gwiazd - prof. Bohdan Paczyński WWW
- Fizyka Ośrodka Międzygwiazdowego - prof. Jacek Kryłowski WWW
- KOSMOLOGIA — wybrane zagadnienia - prof. Jerzy K. Sikorski WWW
- Leptony, Hadrony, Kwarki - prof. Jerzy K. Sikorski WWW
- OTW i czarne dziury - prof. Jerzy K. Sikorski WWW
- W jaki sposób świeci Słońce? - prof. John N. Bahcall WWW
- KOSMOLOGIA — kilka ciekawych problemów - prof. Jerzy K. Sikorski WWW
- Publicystyka - prof. Jerzy K. Sikorski WWW
- A road map to solar neutrino fluxes, neutrino oscillation parameters, and tests for new physics
- prof. John N. Bahcall, prof. Carlos Pena-Garay (w opracowaniu)
Z jednej strony patrząc można stwierdzić – tylko tyle? Ale kiedy zgłębimy się w zawartość to okazuje się że są to ogromne opracowania, często całościowo traktujące problem. Jest tam wszystko czego możemy tylko oczekiwać. Wiele materiałów nadaje się do wykorzystania przez studentów i kandydatów na studentów astronomii. Znajdziemy tam też materiały lżejsze dla szerszego grona zainteresowanych.
W przygotowaniu są też kolejne materiały:
- From Precision Cosmology to Accurate Cosmology P.J.E. Peebles
- Open Problems in Cosmology P.J.E. Peebles
- Nineteenth and Twentieth Century Clouds Over the Twenty-First Century Virtual Observatory P.J.E. Peebles
- Testing General Relativity on the Scales of Cosmology P.J.E. Peebles
- The Cosmological Constant and Dark Energy P.J.E. Peebles
Możemy tylko oczekiwać, że autorzy pomysłu będą wytrwali do nieskończoności. A materiałów będzie stale przybywać i przybywać. Kiedy zajrzymy do historii Internetu i stron
WWW, to zobaczymy, że właśnie taki był ich początek. To ośrodki naukowe w celu przekazywania takich informacji stworzyły dokumenty hypertekstowe. Wracamy więc do korzeni. A my możemy się jedynie cieszyć, bo jest to przykład jak najlepszego wykorzystania Internetu.