Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:26:02

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Sobotnie spotkania Sekcji Astronomicznej

Sekcja Astronomiczna obserwatorium W dniu 5 września odbyły się pierwsze zajęcia Sekcji Astronomicznej w nowej edycji Szkoły Talentów. Już na spotkaniu organizacyjnym do sekcji wstąpiło dwóch nowych członków, a na wczorajszych zajęciach przybył nam Pan Stefan. Bo na pytanie 'Dla kogo jesteśmy?' odpowiedź brzmi – 'Dla wszystkich!'

Każdy znajdzie tu dla siebie miejsce. Jest tylko jeden problem, zawsze brakuje nam czasu na spotkania. Trzy godziny zajęć mijają szybko i w zasadzie nie byłoby problemów, gdyby nasza sala znajdowała się nieco bliżej wejścia do Pałacu. Czasami na salę wędrujemy podziemiami – zwiedzanie Pałacu za darmo – i wyjście odbywa się ta samą stroną. Dlatego ze względów praktycznych czynimy starania, by sytuację nieco zmienić. Nasz Mecenas w postaci Pani Dyrektor Anny Mrowińskiej dba o nas jak o prawdziwy diament i jest otwarta zawsze na wszelkie nasze propozycje.

Na zajęciach wszyscy zapoznali się w pewnym sensie na nowo z zasadami pracy zespołu oraz funkcjonowania Szkoły Talentów. Przedyskutowaliśmy plany pracy na najbliższy okres oraz te długoterminowe. Naszym celem pierwszoplanowym jest Astronomiczna Niedziela w Jarmarku Michała oraz przygotowanie projektów. Z pierwszym wiąże się udział w korowodzie i podział pracy na astronomiczne przedsięwzięcia niedzielne (wystawa astronomiczna w Wieży, polowe obserwatorium Uniwersała, Spotkanie z kosmonautą, Konkursy i quizy dla mieszkańców, a po drodze wiele innych drobiazgów).


Wyznaczyliśmy sobie również cel długoterminowy, a mianowicie budowę Obserwatorium Astronomicznego. Bo jak to może być miasto największego astronoma bez Astronomicznego Obserwatorium? Jest jeszcze wiele praktycznych aspektów tego pomysłu. Teleskop jaki by nie był wymaga każdorazowo długotrwałego przygotowania do pracy – wychłodzenia układu optycznego, kalibracji, zgrania z układem w współrzędnych, podłączanie komputera i innych peryferiów itd. Stała lokalizacja naszego stanowiska obserwacyjnego pozwoli na rozwiązanie wszystkich problemów z tym związanych. Jest wiele projektów na których możemy się opierać, ale w grę wchodzą w zasadzie tylko dwa – jedno drogie, drugie tanie. Jakie wybierzemy zależy od rozwoju sytuacji w przyszłości. Determinacja jest jednak wysoka, więc szansa na realizację również co najmniej duża.

Poruszyliśmy tez problem obserwacji tak jasnych obiektów jak Jowisz czy Wenus. Korzystanie z jasnych teleskopów zwierciadlanych powoduje, że musimy zmniejszyć ilość wpadającego do oka światła. Problem obserwacji astronomicznych jest związany z konstrukcją naszego oka. To jest bardzo czuły narząd. Zaledwie cztery kwanty światła wystarcza na pobudzenie go do reakcji na bodziec. Ale kolory widziane są przez czopki w oku, a wysoką czułość zawdzięczamy pręcikom – mało wrażliwym na kolory. Do realizacji celu obserwacyjnego należy wykorzystać filtr polaryzacyjny z regulacją o którym już pisaliśmy, a który zaprezentowaliśmy na zajęciach. Każdy zobaczył jak faktycznie działa polaryzator. A na zajęciach w terenie zobaczymy praktyczne jego wykorzystanie.

I to tylko niektóre z problemów poruszonych na zajęciach. Bo była też teleportacja kwantowa, splątania kwantowe cząstek, zderzenia galaktyk i ich skutki dla życia i istnienia naszego Układu Słonecznego, oraz co zrobić z obiektami zagrażającymi Ziemi(?) i wiele innych. Słowem dużo tego jak na trzy godziny. Ale każdy przynosi na zajęcia masę wiedzy i problemów do rozwiązania. Teraz wszyscy czekamy na pogodę i wyjazd do Jabłonowa na zaproszenie Wojtka. Będziemy podziwiać Drogę Mleczną i całą resztę Kosmosu. A kolejne zajęcia jak zwykle w sobotę o 17.00. Już teraz zapraszamy.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,984 unikalne wizyty