Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Dominik Woś spod Warszawy spełnił swoje marzenie o obserwatorium astronomicznym. Osiągnął to własną pracą, jak to często w takich przypadkach bywa. Dlatego postanowiliśmy za jego zgodą zaprezentować kolejną z wielu możliwości jakie można wykorzystać by stworzyć dom dla astronoma.
Do problemu podszedł praktycznie. A zdjęcia jakie prezentują efekt jego pracy mówią same za siebie. Z jego obserwatorium jest jak z dobrą teorią naukową – im prostsza tym elegantsza i bliższa rzeczywistości.
W kilku zdaniach postaramy zaprezentować jak osiągnął swój cel.
Fundamenty położone pod montaż teleskopu i filary konstrukcji budynku
Szkielet budynku posadzony na fundamentach. Całość wykonana w technologii drewnianej.
Na szkielecie osadzony jest wózek. Na nim spocznie dach. będzie można go odsunąć i otworzyć niebo nad schowanym wewnątrz sprzętem. Proste i skuteczne rozwiązanie.
Dach przykrywa już konstrukcję. Całość oczywiście zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Pokrycie dachy to papa. Dzisiejsze technologie pozwalają na osiągnięcie 20-30 letniej gwarancji na szczelność dachu, więc nie ma się o co martwić. Poza tym konstrukcja pozostaje lekka. Na zdjęciu Autor: Dominik Woś
Od środka konstrukcja pokryta jest płytą OSB na której zamontowana jest hermetyczna instalacja i rozmieszczona uchwyty na stolik i sprzęt. Na zewnątrz całość elegancko odeskowana co świetnie komponuje się z otoczeniem. Mamy tu możliwość aranżacji wykonania elewacji zależnie od lokalizacji budynku i innych wymogów.
Pozostaje jeszcze pogratulować pomysłu i wykonania. Jak okazuje się można i to z odpowiednim efektem. Gratulujemy osiągnięcia i polecamy wszystkim korzystanie z tego pomysłu. Nie zawsze bowiem dysponujemy środkami na inwestycje wielkiego kalibru. Prezentowane rozwiązanie spełnia swoją rolę, a to jest najważniejsze. Zależnie od potrzeb można pomysł zmodernizować. Wykonać ściany w postaci murowanej itd. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.