Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Często zadają sobie najtęższe umysły pytanie jak zachęcić młodych ludzi do zgłębiania tajemnic nauk ścisłych? Często słyszymy że jest to kosztowne, że pomoce dydaktyczne wymagają dużych nakładów finansowych … itd. Czy tak musi być? Jak poznawać otaczający świat z pomysłem? „To Tylko Fizyka” daje nam rewelacyjny zestaw pomysłów i pozostawia nas z naszą kreatywnością w ich realizacji. Możemy naśladować i możemy rozwijać pomysły według własnego uznania, jak również możemy uczestniczyć w kreowaniu zawartości serwisu. Autorzy piszą na swojej stronie:
„Projekt “To tylko fizyka” ma pokazać, że każdy, choć na chwilę, może stać się fizykiem-eksperymentatorem i czerpać z tego wiele satysfakcji. Nie potrzeba wielkich laboratoriów i wymyślnych urządzeń - wszystko, czego potrzeba znajdziecie we własnej kuchni, w pobliskim hipermarkecie lub sklepie internetowym i kupicie to za grosze. Gdy zaczniecie się bawić, będziecie dostrzegać to, co dotąd było dla Was niedostrzegalne, znajdziecie w tym relaks i frajdę z pokonywania drobnych przeciwności, z dążenia i osiągnięcia bardzo konkretnego celu (świeci, rusza się, nie spada …). Może uda się Wam wciągnąć do zabawy rodzinę i znajomych, może odnajdziecie w niej odprężającą pasję, a może nawet początek drogi całego przyszłego życia.” - pisze Marek Pawłowski.
Czerpać pomysły na poznanie zjawisk i praw fizycznych mogą wszyscy. Wszyscy też mogą korzystać na zasadach non profit, z materiałów i filmów umieszczając je na swoich stronach. Najważniejszy jest cel jaki przyświeca projektowi – popularyzacja fizyk, poznawanie świata takim jakim jest.
W realizacji ćwiczeń udział biorą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 221 w Warszawie. Biorą udział we wszystkich filmach prezentujących ciekawe doświadczenia fizyczne. Niektóre z nich mają swój rodowód z przed wielu lat, a jednak nadal są aktualne. Prostota tych rozwiązań pozawala bez większych kosztów pokazać, np. na lekcjach fizyki czy przyrody, w ciekawy sposób to, co tak ciężko wchodzi do głowy. A może dzięki temu nasze lekcja mogą stać się nie tylko ciekawsze, ale będą największą atrakcją w szkole. Kiedy przyjrzymy się użytym materiałom do doświadczeń to okaże się że przy okazji staniemy się niezłymi ekologami, wykorzystując materiały ogólnodostępne i często trafiający zwykle do kosza.
Przyjrzyjmy się poniższemu filmowi i obejrzyjmy więcej na TO TYLKO FIZYKA.
Na Jarmarku Michała postaramy się przygotować kilka doświadczeń – a może Ty chcesz z nami pokazać ciekawy świat fizyki? Czekamy na wasze propozycje współpracy. Wszystko dla dobra nauki i ludzkiej wiedzy. Wierzymy, że możemy zrozumieć świat.