Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:27:33

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Prawo grawitacji Newtona może okazać się prawem lokalnym

Astronomia

MOND Lektura Uranii zawsze przynosiła znaczny przyrost naszej wiedzy, ale obecny piąty numer wywrócił nieco panujący porządek w naszych głowach. Oto prawo grawitacji Newtona poddane zostało w wątpliwość. Jak wykazuje zamieszczony przez autorów tej kontrowersyjnej nowiny artykuł Prawo to nie musi być spełnione wszędzie w takiej postaci w jakiej je znamy na ziemi.

Cały problem zaczął się od ciemnej materii i próby wyjaśnienia problemu z krzywą rotacji galaktyk. Otóż jak możemy przeczytać w materiałach na ten temat, krzywa prędkości rotacji galaktyk jest zbyt płaska jak na ilość materii jaką jesteśmy w stanie zaobserwować w badanych galaktykach. Innymi słowy mówiąc, galaktyki wirują tak, jakby w ramionach, w większej odległości od centrum galaktyki, było znacznie więcej masy niż widzimy i jesteśmy w stanie zliczyć. Tą brakującą, niewidoczną materię astronomowie nazwali oczywiście ciemną materią.

Ale są i tacy, którzy wykazali, że wcale nie potrzeba zaprzęgać do tego ciemnej materii, której ciągle nie jesteśmy w stanie wykryć i jaj natura pozostaje nadal tajemnicza. Wystarczy by prawo powszechnej grawitacji, którym Se tu posiłkujemy w obliczeniach było nieco inne w tamtych obszarach galaktyk. Inne znaczy uwzględniające zmniejszone przyśpieszenie jakiemu poddawana jest masa w peryferyjnych obszarach galaktyk. Różnica t a jest na tyle istotna, że uwzględniając tę poprawkę uzyskuje się pełna zgodność obserwacji z obliczeniami.

Wydawałoby się że to rewelacja, ale … no właśnie jest ale. Fizycy wymagają, by ta teoria miała jakieś podstawy w ogólnej teorii względności (taka elegancka wersja relatywistyczna) i wynikała z konkretnych podstaw teoretycznych, a tego właśnie jej brakuje. Po porostu spełnia warunki i jest sprawdzalna, choć nie wiadomo czy zawsze i wszędzie, ale w dotychczasowych pomiarach tak jest. A pomiary zrobiono w setkach galaktyk.

Ma za to elegancką nazwę „MOND” autorstwa Mordechai Milgroma czyli Zmodyfikowana Dynamika Newtona (ang. MOdified Newtonian Dynamics).


Przyjrzyjmy się wzorom.
MOND


gdzie a0 jest stałą o wymiarze przyspieszenia, a0 ~ 10-8 cm/s2. Niektórzy wolą pozostawiać zasadę dynamiki niezmienioną, a modyfikować prawo grawitacji, co z punktu widzenia matematyki jest zupełnie równoważne. a0 jest wartością przyśpieszenia jakiemu poddawana jest cząstka na początku Wszechświata startująca z prędkością V=0, przy czym cząstka ta uzyskuje dzisiaj prędkość równą c. Według tej teorii siła grawitacji na większe odległości byłaby większa niż się obecnie przypuszcza, a to tłumaczyłoby stabilność dysków galaktyk spiralnych. Idea zmodyfikowanej teorii grawitacji dobrze tłumaczy krzywe rotacji galaktyk i nie wymaga potrzeby realnego istnienia ciemnej materii. Po przyrównaniu siłę grawitacji do siły Milgroma uzyskamy:

V(R)=(GM0a0)1/4=V0=const


A to jest dokładnie taki wzór jaki uzyskamy z obserwacji.

Obserwacje sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 wykazały, że ich ruch jest minimalnie wolniejszy od przewidywanego standardową teorią grawitacji Newtona. Wielkość spowolnienia odpowiada wartości wyliczonej z teorii MOND.

W przeszłości teoria zmodyfikowanej dynamiki Newtonowskiej miała trudność w wyjaśnieniu zaobserwowanego zachowania dwóch zderzających się gromad galaktyk, obok których znaleziono centra grawitacyjne, w których jest zbyt mało gwiazd, aby ich zachowanie mogło być wyjaśnione teorią MOND. Jednak w 2007 roku astronom John Moffat opublikował artykuł prezentujący wersję teorii zmodyfikowanej grawitacji, która wyjaśnia również zaobserwowane zachowanie zderzających się gromad galaktyk
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,060 unikalne wizyty