
Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Mirjam Langhans, z niemieckiego Centrum Kosmonautyki (DLR), przedstawił pierwsze wyniki całościowej analizy występowania i pochodzenia kanałów rzecznych na Tytanie, jednym z księżyców Saturna.
Do chwili obecnej naukowcy skupiali się na pojedynczych kanałach ze względu na fakt, że dane widmowe zostały uchwycone dla wąskich obszarów powierzchni Tytana pod gęstą atmosferą składającą się głównie z azotu. Teraz, po raz pierwszy, zespół DLR opracował pełny schemat złóż płynnych węglowodorów, takich jak metan, etan i ich wpływów erozyjnych.
Oprócz Ziemi, Tytan jest jedynym ciałem w Układzie Słonecznym, gdzie bezpośrednio zostało udowodnione istnienie wody! Posiada on tak grubą warstwę atmosfery, gdzie reakcje chemiczne następują przy temperaturach zamarzania - 179
oC. Ten drugi co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym sprawia wielkie zainteresowanie w dziale nauki planetarnej.
Naukowcy DLR sporządzili globalną mapę Tytana, która łączy wszystkie dane radarowe i szczegóły powierzchni do 300 metrów. Ponadto dane w pobliżu podczerwieni, zostały ujęte w szerokim paśmie wokół równika przez Visual Cassiniego i Infrared Mapping Spectrometer (Vims) o rozdzielczości do 300 metrów na piksel.
Ciemne miejsca na obszarach kontynentu są szczególnie interesujące, ponieważ mają być one rzecznymi „zbiornikami”. Spójrzcie sami, kanały dokładnie połączyły się z nimi. (zdjęcie powyżej). Istnieje gęsta sieć rozgałęzień, aktywne systemy rzeczne podobne do tych na Ziemi !
Obserwacje rozległych struktur rzek skłoniły zespół do fascynującego wniosku: „ na Tytanie muszą występować częste, ulewne deszcze ciekłych węglowodorów. Ponadto zmierzone kanały stanowią pierwsze tropy o kompozycji i względnym wieku innych regionów księżyca”.
Warto zadać kolejne pytanie: Czy jest możliwe życie na Tytanie, choćby prymitywnych organizmów? Sądzę, że w przyszłości dzięki ludzkiej zaciekłości i chęci poznania znajdziemy odpowiedź.
Przygotował: Wojciech Szumiński