Zadanie było proste w formie -
'Dlaczego gwiazdy mrugają'. Choć odwiedź nie była możne taka łatwa, bo trzeba było podać nazwę zjawiska fizycznego odpowiedzialnego za to mruganie.
Ekstynkcja atmosferyczna bo tak brzmi odpowiedź to zjawisko polegające na osłabieniu natężenia światła ciał niebieskich, powstałe w atmosferze na skutek pochłaniania i rozpraszania światła. Jej wartość zmienia się w zależności od położenia i wysokości. W zakresie światła widzialnego przez atmosferę ziemską przechodzi około 80% światła padającego pionowo.
Najważniejszym źródłem absorpcji promieniowania w atmosferze ziemskiej jest ozon, który silnie absorbuje promieniowanie w zakresie bliskiej podczerwieni.
Kiedy różne obszary powietrza zmieniają swoją gęstość i grubość, świtało jest pochłaniane i odchylane na boki w wyniku załamywania się na granicy ośrodków lub uginania jak w soczewce.
Astronomowie stale walczą z tym zjawiskiem. A mają teraz czym, bo optyka adaptywną. Polegająca na takim odkształceniu lustra, by w detektorze promieniowania powstał obraz bez zniekształceń wywołanych ruchami atmosfery.
Skutkiem tego uzyskamy obraz o wysokiej jakości. Co pokazuje obrazek poniżej.