Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
W dniu dzisiejszym od godziny 13.30 mogliśmy śledzić kontrolowaną kolizję statku NASA LCROSS z powierzchnią Księżyca. W pierwszej kolejności uderzył w powierzchnię człon rakiety Saturn a następnie w ślad za nim podążyła sama sonda, która 8 października oddzieliła się od członu rakiety.
Nie jest to pierwszy tego typu eksperyment, ale pierwszy, który można było prześledzić na żywo i dzięki obróbce materiałów zaraz po całym, wydarzeniu, możemy go zaprezentować już teraz w naszym serwisie. Celem tego przedsięwzięcia jest zbadanie zawartości dna krateru w który uderzyły oba obiekty. Szczególnie interesuje naukowców woda i wodór, jako potencjalne źródło paliwa dla przyszłych lotów kosmicznych. Cały czas bowiem oczekuję się, że na Księżycu uda się produkować paliwo dla statków kosmicznych latających w dalekie misje międzyplanetarne oraz dla stacji księżycowych.
Już dzisiaj wiadomo, że woda na Księżycu jest ale jej ilości spotykane w dotychczasowych analizach są znikome i wymagają przetworzenia ogromnych ilości obszaru Księżyca - 1 litr wody z powierzchni boiska futbolowego.
Ikarowy lot na Księżyc
Długa droga do ... Księżyca
Jak podaje Astronomia.pl:
Astronomowie z Palomar Observatory użyli teleskopu z adaptywną optyką do obserwacji uderzenia - nie zarejestrowali widocznych skutków zderzenia. Apache Point Observatory w Nowym Meksyku użyło aż trzech teleskopów, ale żaden z nich nie zaobserwował widzialnych oznak uderzenia w Księżyc. Trwają analizy widm uzyskanych teleskopami w Gemini North Observatory i Keck Observatory pod kątem wystąpienia chmury pyłu oraz występowania w niej wody lub nie. Widma z MMT Observatory w Arizonie pokazują wyraźną różnicę przed i po uderzeniu.
Podczas konferencji prasowej NASA zaprezentowała zdjęcie wykonane w podczerwieni, na którym widać niewielki rozbłysk. 'Było uderzenie. Widzieliśmy je. Widzieliśmy je i krater', powiedział Tony Colarete, kierownik misji LCROSS. Zaprezentowano także widma w różnych zakresach długości fali, ale ich analiza potrwa jeszcze trochę czasu.