Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:09:10

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Sekcja rośnie w siłę

Sekcja Astronomiczna

widmoSobota 10 października przyniosła sekcji kolejnych członków. Do naszej grupy przystąpili Joanna, Martyna i Kacper. Wreszcie Pani Aneta nie będzie się czuła samotnie, ma teraz koleżanki w zespole. A na uwagę szczególną zasługuje tu Pani Joanna, gdyż starała się do nas dotrzeć już od kilku tygodni. Życie rzucało jej pod nogi różne kłody, ale ona była zdeterminowana. Biorąc do tego pod uwagę, że mieszka w Żarach, to dokonuje niesamowitego poświęcenia dla pasji astronomicznej przyjeżdżając jakby nie było z innego miasta do żagania. Podobnie czyni Wojtek docierając do nas z Jabłonowa. Jest to przykład jak wiele można dokonać jeśli się czegoś bardzo chce. Już teraz liczymy 14 stałych członków i jednego honorowego - razem piętnaście osób, a drzwi pozostają stale otwarte.


Pogoda nam nie dopisała tym razem. Jak już od lipca wskazujemy, przez obserwacje Słońca, klimat się załamuje i powstają podobne zjawiska jak za ostatniej wyprawy Keplera z Żagania. Ale spotkania upływają i tak w żywej atmosferze. Jest wiele spraw i tematów nad którymi musimy pracować. A tym razem po wyjaśnieniu wielu naszych spraw i zagadek, zajęliśmy się barwami i widmem gwiazd. Temat bardzo szeroki, ale stopniowo zajmiemy się wszystkimi szczegółami. Tym razem wyjaśniliśmy sobie zjawisko koloru gwiazd i jego związku z temperaturą. Od tej soboty nie będziemy patrzeć na świecące punkty Drogi Mlecznej jak na zwykły zbiór punktów, ale jak na niezliczoną kolorami tęczę nocnego nieba. Każda gwiazda jest inna. I już wiemy na czym ta inność polega. Barwa to informacja o warunkach fizycznych w gwieździe. Dzięki za wszystko niej dowiadujemy się o procesach tam zachodzących. Weszliśmy na szlak bardzo ważny w astronomii, szlak ewolucji najliczniejszych obiektów na niebie – widocznych gołym okiem.

Na poprzednich zajęciach pojawił się w zasadzie samoistnie element astrofotografii. Dlatego część spotkania poświęciliśmy na to zagadnienie. Dzisiaj jest wiele metod i technik astrofotograficznych, ale cel pozostaje ten sam od samego początku istnienia fotografii w astronomii, a mianowicie służy ona dokumentowaniu obserwacji. Choć często wynika z przesłanek czysto estetycznych to jednak zawsze jest dokumentem i niesie ze sobą wiele informacji. Generalnie tego właśnie oczekujemy po niej. Nie jest to jednak proste do zrealizowania, o czym się już przekonaliśmy przy próbach astrofotograficznych. Jest to tak ciekawy element i bardzo ważny w pracy astronoma, że wręcz musimy go opanować w jak najlepszym stopniu. A przy okazji będzie przy tym masa frajdy.

Bardzo ważnym elementem spotkania było oczywiście obserwatorium. Stale zastanawiamy się jak powinno ono wyglądać i czemu służyć. Ważne jest, by zaspokajało potrzeby i nasze i wszystkich mieszkańców i gości, którzy zechcą z niego korzystać. Ma być ono otwarte przynajmniej tak jak to na Jarmarku, bo wtedy spełni swoje zadanie.

W szkołach pojawią się nasze plakaty a wkrótce informacje o obserwatorium, które chcemy powołać do życia, a w zasadzie odbudować, bo jak donoszą znawcy historii Żagania, przed wojną w naszym mieście takowe było. Wojna ma jednak swoje prawa, bardzo straszne. I dlatego przyszło nam tą pracę wykonać dzisiaj.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,805 unikalne wizyty