Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Biały Dom z Prezydentem Obamą na czele zorganizował 7 października pokazy nieba dla 150 uczniów amerykańskich szkół z Waszyngtonu i Virginii.
Podczas pokazów nieba użyto ponad 20 teleskopów rozstawionych na południowej części trawnika Białego Domu. Były też pokazy pod kopułą przenośnego planetarium i ćwiczenia takie jak badanie meteorytów, czy tworzenie modelu Układu Słonecznego w odpowiedniej skali.
Wraz z prezydentem USA udział w pokazach wzięli astronauta Buzz Aldrin - drugi człowiek na Księżycu oraz astronautka Sally Ride - pierwsza Amerykanka w kosmosie. Obama przekonywał w przemówieniu młodzież, że nauka matematyki i nauk ścisłych jest istotnym elementem edukacji, a bez tej podstawowej wiedzy nie byłoby współczesnych osiągnięć w badaniach kosmosu.
Nadchodzi listopad i kolejna rocznica śmierci Johannesa Keplera. Po raz ostatni w tym roku uświetnić będziemy mogli niezwykłe osiągnięcia astronomii obserwacyjnej i teoretycznej, której nasz astronom stworzył silne podstawy wydaniem Astronomii Nowej i konstrukcją lunety astronomicznej.
Już niedługo poznamy program tych obchodów. Mamy nadzieję że spodoba się wszystkim mieszkańcom i gościom. Już dzisiaj zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które będzie miało miejsce 13 listopada br. z udziałem naszego Burmistrza.