Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Spoglądając na rozgwieżdżone niebo zastanawiamy się jaka niezliczona ilość gwiazd tam się znajduje. Skoro Wszechświat jest nieskończony a w nim znajdują się miliardy galaktyk, a w tych miliardach galaktyk znajdują się miliardy gwiazd, to dlaczego niebo jest ciemne?
Przy takiej ilości gwiazd, często znacznie jaśniejszych i większych niż Słońce, niebo powinno świecić jak w dzień, a jednak tak nie jest. I takie jest pytanie miesiąca. W odpowiedzi należy podać nazwę ... wyjaśniająca to zjawisko i czego tak naprawdę dowiadujemy się z tej obserwacji. Do badań nie potrzebujemy żadnych przyrządów naukowych.
Wystarczy bezchmurny wieczór i wolna chwila na zastanowienie. Odpowiedzi można przesyłać na adres serwisu. A dokładną odpowiedź poznamy 1 listopada 2009r.