Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Przy pomocy teleskopów ESO naukowcy odkryli 36 planet wokół innych gwiazd. Tym samym zwiększyli liczbę znanych obiektów tego typu do 400. Co wspaniale zgrywa się z Międzynarodowym Rokiem Astronomii. To kolejna liczba o wartości 400 w tym wspaniałym święcie astronomii.
Mamy 400 rocznice powstania astronomia Nowa Keplera, 400 rocznicę pierwszych obserwacji astronomicznych a do tego 400 planet poza słonecznych.
Pomimo, że wykrywamy tych obiektów coraz więcej, niewiele jesteśmy w stanie powiedzieć na temat potencjalnego istnienia życia na takich ciałach. Tak naprawdę może to nawet potwierdzić wyjątkowość zjawiska życia w Kosmosie, ale to też jest tylko spekulacja.
Wykorzystywany do tego spektroskop HARPS pracuje on na 3,6-metrowym teleskopie w obserwatorium La Silla w Ameryce Południowej w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO.
Więcej informacji: