Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Do naszej atmosfery wpadają różne dziwne obiekty z Kosmosu. Jednymi z nich są wysokoenergetyczne cząstki materii. Taką była cząstka o niesamowitej nazwie Oh-My-God. Niosła ze sobą energię 50 juli. W wyniku jej wizyty w naszej atmosferze powstało 200 mld cząstek wtórnych - pozytonów, elektrony miony z prędkościami podświetlnymi. Zaobserwowano ją 15 października 1991r. nad amerykańskim stanem Utah. To największa energia jaką udało się zarejestrować w obserwacjach tego typu wejść do atmosfery. Jej prędkość była tak bliska prędkości światła, że gdyby wyruszyła razem z fotonem to po roku foton wyprzedziłby ja tylko o 46nm (46 miliardowych części metra). Jest to kilkaset ustawionych jeden za drugim atomów.
Czas dla tej cząstki biegnie zupełnie inaczej niż dla nas. Jak przewiduje Teoria Względności przebycie dystansu od Alfy Centarii - najbliższej nam gwiazdy - według zegara Uh-My-God zajęło by jedynie ułamki milisekund, a podróż do galaktyki Andromedy (M31 - dystans 2,5mln lat świetlnych) tylko 3,5 minuty. Do krańców obserwowanego wszechświata (13,5 miliarda lat świetlnych) dotarłaby w 19 dni.