Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:28:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Żagań Wśród Gwiazd

Żagań-M.R.A.

Patka-obrazek 13 listopada 2009 roku poświęciliśmy patronowi naszego miasta Johannesowi Keplerowi. Uroczystości były wyjątkowe, a to za sprawą wyjątkowej inicjatywy wyjątkowego zespołu ludzi.

Postanowiliśmy zaczęć ten dzień odwiedzeniem świeżo upieczonego szlaku Keplera. Bo w naszym miesicie, jak się okazuje, jest już sporo miejsc przypisanych na różne sposoby temu wielkiemu astronomowi. Szlak zaczyna się oczywiście od miejsca gdzie niegdyś stała Brama Szpitalna. Miejsce gdzie mieszkał on razem z rodziną na polecenie Księcia. Po tamtych czasach pozostała w tym miejscu replika bramy – dzisiaj znajdująca się w remoncie i wracająca do swojej świetności cięgi innym zapaleńcom. Szlakiem Keplera prowadziła nas Pani Justyna z Izby Keplera. Na każdym przystanku i w drodze opowiadała same ciekawości o naszym wspaniałym mieszkańcu. Jak się okazało, tylko w ciągu tych dwóch lat swojego pobytu zostawił on w naszym mieście wiele wspomnień o sobie.


Wycieczka kończyła się na placu klasztornym, gdzie kolejnym punktem programu było wystąpienie Naszego Burmistrza. Słynie on z tego, że wystąpienia są krótkie i bardzo na temat. Tak było i teraz. Zresztą w programie nie przewidzieliśmy nazbyt wiele czasu na tą ważna chwile. Były to najważniejsze minuty całych obchodów Żagania Wśród Gwiazd – pod takim hasłem odbył się happening poświęcony Keplerowi. W tych kilku najważniejszych minutach zawarta jest kwintesencja całego Roku Keplerowskiego w Żaganiu. W ciągu niecałego roku zmieniła się lokacja astronomii w życiu mieszkańców naszego miasta. Pan Burmistrz ogłosił oficjalnie podjęcie intencji budowy Żagańskiego Obserwatorium Astronomicznego. W ten sposób został otwarta droga do najdalszych zakątków Wszechświata. W drogę tą wybieramy się wszyscy razem, poprzez współrealizację tego przedsięwzięcia. Bo oprócz środków pozyskiwanych w ramach projektów ze źródeł zewnętrznych, każdy mieszkaniec może dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu.

Patka-obrazek Nasze spotkanie uświetnił nasz honorowy mieszkaniec i wielki wielbiciel Johannesa Keplera, profesor Janusz Gil. Niezawodnie wspierający wszystkie nasze najskromniejsze starania w różnych obszarach nie tylko naukowych. Otrzymaliśmy z jego rąk poparcie i pomoc w realizacji tej inwestycji ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego. Znów Urania dokonała połączenia ludzi w realizacji wspaniałego celu.

W kolejnym punkcie programu wystąpił Teatr Cztery Żywioły w przedstawieniu „Wzlecieć Ulecieć”. To odkrycie naszej Dyrektor Centrum Kultury Anny Mrowińskiej. Intuicja jej nie zawiodła. Przedstawienie wspaniałe wplotło się kanwę nastroju i tematy astronomicznego. Dodatkowo nastrój był podsycony wspaniałym otoczeniem jakie stwarzał okalający scenę Klasztor. Niech te kilka zdjęć z galerii spróbuje oddać niesamowity nastrój tego przedstawienia o nieodpartym marzeniu człowieka o wznoszeniu się w przestworza jak ptaki i motyle. Marzenia te zmienić potrafią człowieka nie tylko zewnętrznie. Zobaczyliśmy jak marzenia się spełniają. Bo był to wieczór spełniania marzeń.

Patka-obrazek Po przedstawieniu widzowie mogli odwiedzić Bibliotekę Klasztorną wraz z jej zabytkami również o charakterze astronomicznym. Ten zabytek klasy zerowej zawsze dla wszystkich zwiedzających jest wyjątkowym obiektem. Wchodząc w jej sale szeptów daje się czuć nastrój tamtych czasów. Tak jakbyśmy przenieśli się w czasie do epoki Keplera.

W zali obiektu zaprezentowaliśmy koncepcję budowy obserwatorium. Zaprezentowane zostały takie inwestycje na terenie naszego kraju. Różnorodność realizacji tych projektów pokazała jak wieka jest pomysłowość ludzka by osiągnąć tak wspaniały cel. Marzeniem wszystkich jest by ten obiekt powstał w Żaganiu jak najszybciej. Kto wie może już na kolejnym jarmarku Michała będziemy otwierać nasze Obserwatorium?

Na zakończenie poznaliśmy swoje korzenie. Jak pokazał na film Gwiezdny Pył, sięgamy gwiazd. Nasze początki były właśnie tam, w sercu supernowych. A dzięki astronomom możemy dzisiaj poznać swoje źródła. To wspaniałe wrażenie poczuć tak silne związki całym kosmosem. Z jednej strony tak rozległy, że niedostępny, a z drugiej strony tak nam bliski. Taki jest Kosmos.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,131 unikalne wizyty