Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 04-4-2025 07:33:15

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Johannes Kepler - 15 listopada 1630r.

Astronomia

Patka-obrazek 15 listopada 1630 roku zmarł wielki astronom Johannes Kepler. W ostatni piątek obchodziliśmy uroczystości związane z tą rocznicą.

Kepler był wielkim astronomem i to wiedzą wszyscy bez wątpienia. Uważam, że wielkim zaszczytem było dla miasta gościć go w swoich murach. Przez te wszystkie lata od jego śmierci, oddawaliśmy mu pamięć na różne sposoby. W Żaganiu działały Towarzystwa naukowe i poświęcano mu wiele uwagi.

Wojny uczyniły jednak spustoszenie w materialnych pamiątkach i w naszych umysłach. Teraz z wielkim mozołem wraca on na zasłużone miejsce. Rok Astronomii przysłużył się szczególnie temu. Bo nie o symbole w postaci nazw ulic, pomników tu tylko chodzi, ale o nas samych. Dzięki dacie roku 2009 zmienili się ludzie i ich stosunek to wspaniałej i niezwykłej nauki astronoma. Do astronomii. Nie można było uczynić większego honoru temu zacnemu uczonemu, jak obudzić pasję do wiedzy w tak wielu umysłach.


To jest cel, do którego dążył on przez całe swoje życie. By ludzie byli światli i rozumieli wszechświat oraz starali się go poznawać coraz bardziej. Od epoki takich ludzi jak Kepler zmieniło się nasze myślenie o otaczającej nas rzeczywistości. Przyznać należy, że to dzięki niezłomnemu uporowi w dążeniu do tej prawdy osiągamy takie cele.

Na temat tego uczonego napisano już wiele książek i felietonów. Wszyscy zaznaczają jak wielkim uczonym i człowiekiem był Kepler. I choć podziwiamy takich ludzi i czasami zazdrościmy im tego ich sukcesu, to sami nie jesteśmy przekonani do tego, by stać się właśnie takimi osobowościami. Bo to wymaga ogromnego poświęcenia. Poświęcenia nie tylko samego Astronoma, ale również jego bliskich – przede wszystkim rodziny. W kręgu ludzi poświęcających się są również współpracownicy. Czasami zapomina się, że sukces Johannesa Keplera nie był tylko wynikiem jego pracy. Przyczynił się do tego i Tycho Brahe, ale również Mikołaj Kopernik, dzięki któremu wiedza i zainteresowania Keplera szły we właściwym kierunku.

Zawsze staram się, by ludzie oddzielali wiarę i wiedzę. Ale trzeba przyznać, że w sytuacji Keplera wiara w słuszność swoich poszukiwać naukowych była najistotniejszym czynnikiem. Między czasami starożytnymi i Kopernikiem rozpościerała się ciemna otchłań niewiedzy naukowej. Ale geniusz takich umysłów jak naszego wielkiego astronoma, rozpoczął żmudną drogę ponownego odkrywania. Przekonaliśmy się, że może nie wszystko ale za to na pewno bardzo wiele jesteśmy w stanie zrozumieć i pojąć. To ważne dla samego naszego bytu. Ważne też dla naszego codziennego życia. Bez tej wiedzy czulibyśmy się jak w obcym domu, nie wiedząc gdzie i dlaczego się znajdujemy. Tak wyalienowani szybko byśmy zmarnieli i zniknęli w nicości.

Niech Kepler będzie dla nas zawsze znakiem właściwej drogi. My, ludzie, często takich znaków potrzebujemy, by nie zbaczać z właściwych szlaków. A ten szlak zda się nie mieć końca.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,215,329 unikalne wizyty
Ładowanie...