Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:25:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

SOLARIS to coraz większy sukces

Astrofotografia

Patka-obrazek W Opolu działa już od kilku miesięcy automatyczny teleskop w Centrum Handlowym. Wydawałoby się że jest to rozwiązanie czysto komercyjne. Po prostu taki innowacyjny sposób na przyciągnięcie klientów do centrum handlowego. Inwestor wydając 300000 złotych na pewno liczy na zwrot kosztów z nawiązką. No i tu można się pomylić!!!

Firma Uniwersał która jest wykonawcą astronomicznej części projektu, stale rozwija i udoskonala rozwiązanie, aby można było czerpać korzyści z tak prowadzonych obserwacji. Całe obserwatorium jest nastawione głównie na prowadzenie obserwacji Słońca, ale wieczorne obserwacje można również prowadzić. Niespotykaną zaletą tej konstrukcji jest jednak stała archiwizacja prowadzonych obserwacji. Kamera zamontowana na teleskopach w Solarisie, przekazuje obrazy do komputera a ten poprzez łącze sieciowe udostępnia obraz przez Internet na stronie internetowej. W zasadzie mamy dostęp do wyników pracy obserwatorium niezależnie od tego czy przyjedziemy do Opola czy też otworzymy stronę internetową. Oczywiście zakres możliwości wykorzystania tego obserwatorium jest zupełnie inne przez sieć w stosunku do tego co mamy na miejscu w Opolu.


Co 5 minut zmienia się filtr na teleskopie i możemy obserwować raz koronę naszej gwiazdy, a po chwili chromosferę. Wszystkie zdjęcia są gromadzone na komputerze i poprzez archiwum odstępne do przeglądania. W ten sposób możemy zobaczyć wszystkie obrazu od początku działania obserwatorium. To między innymi za tę właściwość rozwiązanie to zbiera pochwały od całego grona zawodowych astronomów. Są oni niezmiernie wdzięczni za systematyczność prowadzonych obserwacji. Zwracają uwagę na to, jak niezależnie od projektów naukowych zbudowano rozwiązanie bardzo przydatne zawodowcom. Pozwala ono na systematyczną obserwację aktywności słonecznej, która jak wszystkim wiadomo uległa niespodziewanej zmianie. Słońce od kilku lat nie wchodzi w stan zwiększonej aktywności i naukowcy na razie zakładają opóźnienie kolejnego cyklu.

Co jednak możemy ciekawego zobaczyć dzięki temu rozwiązaniu? Przeglądając archiwum, Pan Jacek Uniwersał, pokazał nam niecodzienne zdjęcie zrobione przez ten automatyczny teleskop. Oto seria zdjęć przed w czasie i po wydarzeniu. A jest nim przelot samolotu przed tarczą Słońca.

Patka-obrazek Patka-obrazek Patka-obrazek

W dniu Sylwestra 31 grudnia tego roku, będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca, a dzięki Solarisowi, jeśli tylko dopisze pogoda, zobaczą to wszyscy zaglądający na stronę obserwatorium. W 2012 nastąpi tranzyt Merkurego na tle tarczy Słonecznej. Jeśli pogoda nie zawiedzie również to zjawisko astronomiczne będzie spektakularnym sukcesem tego rozwiązania. Jak na razie jest to jedyne tego typu rozwiązanie na świecie. To dzięki takim tranzytom, teleskop Kepler poszukuje planet w odległych obszarach naszej galaktyki. A on znajduje się daleko na orbicie wokółsłonecznej.

Patka-obrazek Dzięki ostatniej modernizacji poprawione zostały obrazy chromosfery i możemy obserwować na brzegu tarczy gwiazdy wyrzuty koronalne. A widok jest niesamowity, bo dzięki archiwum możemy zobaczyć stan sprzed powstania wyrzutu. Kamera możliwa obserwacje w czasie rzeczywistym. Możemy więc obserwować zmiany zachodzące na Słońcu stale obserwując tarczę słoneczną. Zdjęcie pokazuje jak na brzegach wystają strugi wyrzuconej materii z naszej rodzimej gwiazdy.

Miejmy nadzieję, że takich rozwiązań powstanie w naszym kraju więcej. Zainteresowanie tym rozwiązaniem rośnie nie tylko wśród miłośników astronomii, ale również wśród codziennie odwiedzających Centrum Handlowe. W ten sposób można przez zwykły przypadek obudzić niezwykłe zainteresowania młodych i dorosłych ludzi.

To dobre rozwiązanie pokazuje jak można wykorzystać najnowsze technologie i techniki w codziennym życiu człowieka. Dzięki takim rozwiązaniom zmniejszamy stale rosnący dystans między najnowszymi osiągnięciami nauki a życiem codziennym naszych obywateli.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,053 unikalne wizyty