
W Opolu działa już od kilku miesięcy automatyczny teleskop w Centrum Handlowym. Wydawałoby się że jest to rozwiązanie czysto komercyjne. Po prostu taki innowacyjny sposób na przyciągnięcie klientów do centrum handlowego. Inwestor wydając 300000 złotych na pewno liczy na zwrot kosztów z nawiązką. No i tu można się pomylić!!!
Firma Uniwersał która jest wykonawcą astronomicznej części projektu, stale rozwija i udoskonala rozwiązanie, aby można było czerpać korzyści z tak prowadzonych obserwacji. Całe obserwatorium jest nastawione głównie na prowadzenie obserwacji Słońca, ale wieczorne obserwacje można również prowadzić. Niespotykaną zaletą tej konstrukcji jest jednak stała archiwizacja prowadzonych obserwacji. Kamera zamontowana na teleskopach w Solarisie, przekazuje obrazy do komputera a ten poprzez łącze sieciowe udostępnia obraz przez Internet na stronie internetowej. W zasadzie mamy dostęp do wyników pracy obserwatorium niezależnie od tego czy przyjedziemy do Opola czy też otworzymy stronę internetową. Oczywiście zakres możliwości wykorzystania tego obserwatorium jest zupełnie inne przez sieć w stosunku do tego co mamy na miejscu w Opolu.
Co 5 minut zmienia się filtr na teleskopie i możemy obserwować raz koronę naszej gwiazdy, a po chwili chromosferę. Wszystkie zdjęcia są gromadzone na komputerze i poprzez archiwum odstępne do przeglądania. W ten sposób możemy zobaczyć wszystkie obrazu od początku działania obserwatorium. To między innymi za tę właściwość rozwiązanie to zbiera pochwały od całego grona zawodowych astronomów. Są oni niezmiernie wdzięczni za systematyczność prowadzonych obserwacji. Zwracają uwagę na to, jak niezależnie od projektów naukowych zbudowano rozwiązanie bardzo przydatne zawodowcom. Pozwala ono na systematyczną obserwację aktywności słonecznej, która jak wszystkim wiadomo uległa niespodziewanej zmianie. Słońce od kilku lat nie wchodzi w stan zwiększonej aktywności i naukowcy na razie zakładają opóźnienie kolejnego cyklu.
Co jednak możemy ciekawego zobaczyć dzięki temu rozwiązaniu? Przeglądając archiwum, Pan Jacek Uniwersał, pokazał nam niecodzienne zdjęcie zrobione przez ten automatyczny teleskop. Oto seria zdjęć przed w czasie i po wydarzeniu. A jest nim przelot samolotu przed tarczą Słońca.
W dniu Sylwestra 31 grudnia tego roku, będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca, a dzięki Solarisowi, jeśli tylko dopisze pogoda, zobaczą to wszyscy zaglądający na stronę obserwatorium. W 2012 nastąpi tranzyt Merkurego na tle tarczy Słonecznej. Jeśli pogoda nie zawiedzie również to zjawisko astronomiczne będzie spektakularnym sukcesem tego rozwiązania. Jak na razie jest to jedyne tego typu rozwiązanie na świecie. To dzięki takim tranzytom, teleskop Kepler poszukuje planet w odległych obszarach naszej galaktyki. A on znajduje się daleko na orbicie wokółsłonecznej.

Dzięki ostatniej modernizacji poprawione zostały obrazy chromosfery i możemy obserwować na brzegu tarczy gwiazdy wyrzuty koronalne. A widok jest niesamowity, bo dzięki archiwum możemy zobaczyć stan sprzed powstania wyrzutu. Kamera możliwa obserwacje w czasie rzeczywistym. Możemy więc obserwować zmiany zachodzące na Słońcu stale obserwując tarczę słoneczną. Zdjęcie pokazuje jak na brzegach wystają strugi wyrzuconej materii z naszej rodzimej gwiazdy.
Miejmy nadzieję, że takich rozwiązań powstanie w naszym kraju więcej. Zainteresowanie tym rozwiązaniem rośnie nie tylko wśród miłośników astronomii, ale również wśród codziennie odwiedzających Centrum Handlowe. W ten sposób można przez zwykły przypadek obudzić niezwykłe zainteresowania młodych i dorosłych ludzi.
To dobre rozwiązanie pokazuje jak można wykorzystać najnowsze technologie i techniki w codziennym życiu człowieka. Dzięki takim rozwiązaniom zmniejszamy stale rosnący dystans między najnowszymi osiągnięciami nauki a życiem codziennym naszych obywateli.