Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
27 grudnia 1571 roku urodziło się genialne dziecko, ale jego rodzice nie wiedzieli o tym i jeszcze przez bardzo wiele lat nie dane było im o tym się dowiedzieć. Tym dzieckiem był Johannes Kepler.
Nie miał szczęśliwego dzieciństwa, a otaczająca go rodzina wielopokoleniowa niespecjalnie przejmowała się słabowitym geniuszem. Jego wielki czas miał dopiero nadejść.
Nie przeszkodziło to jednak w szczęśliwym zbiegu okoliczności potoczyć się losowi tak by droga Johannesa skierowała się ku astronomii. Gdyby nie wiele tych i innych wydarzeń w jego życiu nie dane nam byłoby się dowiedzieć jakie tajemnice kryje Wszechświat, a w każdym razie nie w takim tempie.
Pamiętajmy o tym, spoglądając na nasze pociechy każdego ranka a szczególnie teraz między wczorajszymi świętami a nadchodzącym Nowym Rokiem. Czasami bowiem los sam potrafi pokierować swoimi i naszymi sprawami we właściwym kierunku.