Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Z pewnym opóźnieniem przekazujemy kilka słów o naszym ostatnim spotkaniu. Poświęciliśmy je prawie całkowicie astrofotografii. Z jednej strony jesteśmy zmartwieni brakiem stosownej pogody do obserwacji. Od kilku miesięcy panuje zachmurzenie i gdyby nie możliwości zdalnego dostępu do teleskopów astronomicznych, to można by było zapomnieć jak wygląda niebo pełne gwiazd.
Sieć teleskopów Mikroobserwatorium pozwala nam na zaplanowanie badań fotograficznych kosmosu. przedsięwzięcie jest o tyle interesujące że wspiera je projekt EUHOU w którym nasza sekcja jest zarejestrowana. Administratorzy projektu w naszym kraju przygotowali szereg programów w tym cały pakiet do wspierania badań astrofotograficznych. W naszych zadaniach wykorzystujemy program Salsa, specjalnie przygotowany do tego celu. Ma on jeszcze wiesze zastosowanie, ale na razie nie jesteśmy przygotowani do jego wykorzystania. Zaleta programu jest jego polski interfejs, dokumentacja oraz bardzo bogaty zestaw narzędzi do obróbki astrofotografii.
Już teraz wszyscy podjęliśmy nowe zadanie wykraczające poza cel naukowy naszej działalności. Z naszych prac astro fotograficznych powstanie wystawa obrazów kosmosu. Oczywiście przygotowanie wystawy musi potrwać. Od najmłodszego do najstarszego członka Sekcji, wszyscy muszą poznać technikę fotografii astronomicznej i stosownie przetworzyć swoje obrazy, ale pomysł wszystkim bardzo się spodobał więc do dzieła.