Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Jest już magiczna jedynka. Z niewielkim opóźnieniem, ale za to ze wspaniałym dodatkiem. Dodatek to prezent w postaci kalendarza Astrofotografia Amatorska na 2010 rok. Jest to efekt kontynuacji wspaniałego projektu promującego osiągnięcia miłośników astronomii w zakresie fotografowania nieba. Nie będę się dzisiaj nad nim rozpisywał, bo część informacji znajdziecie na stronie: WWW, a cała partia dla Żagania w ilości 30 sztuk miejmy nadzieję niedługo dotrze do nas i wtedy poświecimy mu więcej czasu. Ale powiem krótko jest wspaniały, choć jest bez efemeryd. Sama Urania zawiera ogromną ilość informacji astronomicznych. Znajdziemy w niej artykuły o „…Problemach Kwantowej Grawitacji” oraz o projekcie 90 metrowego radioteleskopu w Polsce. W wydaniu poznamy tez szczegółowe informacje o protuberancjach słonecznych oraz zobaczymy wiele ciekawych zdjęć związanych z tym wspaniałym zjawiskiem w gwiazdach. Dowiemy się tez co rekoneksja magnetyczna ma wspólnego ze zjawiskami na Słońcu. Samo Słońce jest ostatnio na stronach głównych wszelkich informacji. Jego oddziaływanie z nasza Ziemią wywołało diametralne zmiany w naszym klimacie. Skutki widzimy za oknem. Zmiany są tak znaczące, że modele opisujące ocieplenie klimatu są modyfikowane by uzyskać zgodność z obecnymi obserwacjami i pomiarami. Zjawiska zachodzące w plazmie słonecznej są jednak bardzo skomplikowane ale nie jest to czarna magia.
Bogato zaopatrzona jest pierwsza Urania w zdjęcia i to nie tylko te z rozkładówki z czego ona słynie. Mamy tez bogaty kącik rozmaitości oraz astro krzyżówkę z nagrodami. Na ostatniej stronie zobaczymy sierp, ale jest to sierp Ziemi z Rosetty – coś wspaniałego.
Zapraszamy więc do lektury a szczególnie do prenumeraty, bo to dla prenumeratorów dołączony został Astrokalendarz. Wraz z prenumeratą dostajemy co drugi miesiąc wspaniałe wydanie prosto do naszej skrzynki pocztowej.