Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:37:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Nowa członkini Sekcji ma na imię Synta i ma 10 cali

Sekcja Astronomiczna Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaSobota wydawała się dniem jak każda inna, ale ta była wyczekiwana przez nas szczególnie. To dzisiaj rozpoczęliśmy montaż naszego teleskopu. Od wtorku stał w kartonie i czekał cierpliwie na nasze przybycie na spotkania astronomiczne. Narzędzia poszły w ruch i już po kilku sekundach skręcaliśmy montaż Dobosna.

Wszyscy pomagali jak tylko umieli. Każdy się przyglądał wszystkim komponentom jakie przyszło nam zmontować w całość. Części pasowały jak ulał. Obeszło się bez siły i młotka. Przy okazji wszyscy wiedzieli na koniec co do czego służy. Na koniec Synta 10” stała w całej okazałości. Okazała się potężnym teleskopem. Do zbudowania obserwatorium przyjdzie nam na każdą obserwacje szykować wielką wyprawę z tym sprzętem. Jest co dźwigać. Ale dzięki temu zakupowi nasze obserwatorium ma już swoje pierwsze wyposażenie. Ponieważ każdemu bardzo pasuje obserwacja wizualna, więc sprzęt jest jak najbardziej na miejscu. A do astrofotografii zdobędziemy inny sprzęt z automatyką.


No i najważniejsze to chrzest. Teleskop miał z nami te przyjemność odbyć natychmiast. Pogoda dopisała. Więc nie dokładaliśmy tego na później, wiadomo jak jest z pogodą, tylko maszynę w ręce i na dziedziniec. Kolos od razu wzbudził zainteresowanie przechodniów. Zaczęli zerkać co robimy, a co odważniejsi zdobyli się na odwagę udziału w obserwacjach Marsa. Mróz niewielki był i teleskop musiał się schłodzić. Mars nisko nad horyzontem to i najlepszego obrazu nie dało się wyciągnąć, ale pierwsze wrażenie było super. Do okularu zrobiła się duża kolejka. Na dokładkę komórki poszły w ruch i nie wiadomo kiedy Bartek przypomniał nam, że koniec zajęć się zbliża. Oczywiście nikt by stamtąd nie poszedł, gdyby nie to, że temperatura poszła w dół i szczególnie maluchom zaczęło być chłodno. No cóż będzie jeszcze okazja. Mamy nadzieję że niejedna. Potrzebna tylko pogoda i wolny czas.

Dobrze że nas trochę jest, to są ręce do noszenia naszej koleżanki Synty. Już każdemu śnią się nasze obserwacje. Amatorzy pomału wyposażają się w teleskopy. Może ni tak potężne jak ten, ale zawsze to coś. Poza tym w pochmurne dni, budujemy lunety własnymi rękoma. Pomógł nam już kolejny raz Jacek Uniwersał. Wygrzebał dla nas kilka szkieł na obiektywy i powstaną z nich teleskopy. A przy okazji sporo się nauczymy, jak zwykle zresztą. Ponownie zaczynamy zbierać materiały do budowy lunet. Ciekawe jak my to wszystko wyciągniemy na stanowiska obserwacyjne, to zrobi się niezły tłok.

Zajęcia i tak przedłużyły się, bo po zejściu z obserwacji rozgorzała dyskusja. Jak zwykle brakuje czasu by zrobić wszystko. Sporo czasu zajmuje transport sprzętu na i z obserwacji, ale to nie jest najgorsze. Najważniejsze, że wreszcie mamy swój sprzęt. Dzięki naszemu Jackowi Uniwersałowi teleskop w sekcji ma 10 cali. Zaczynamy wspaniała przygodę i długa drogę nauki. Po drodze jest jeszcze wiele do zrobienia. Nauka w szkole, obowiązki domowe itd. A w soboty zawsze mamy czas na swoje hobby, które się coraz bardziej rozwija. Zastają najwytrwalsi. Praca w sekcji ma swoje wymagania. Trzeba wiele czasu poświęcać na rozwijanie swojej wiedzy astronomicznej i nie tylko. Książki to jest nasz największy przyjaciel i nie rozstajemy się nimi na krok.

Na ścianie zawisł otrzymany przez nas Astro Kalendarz na 2010 rok. Wypełniony wspaniałymi zdjęciami amatorów astrofotografii przypomina nam o tym gdzie jeden z naszych celów w przyszłości się znajduje. Zdjęcia w kalendarzu to najładniejsze okazy ze zbiorów astro fotografów. To efekt pracy przez wiele lat nad swoim warsztatem. W naszych szeregach jest kilku adeptów sztuki astro fotografowania. A efekty ich pracy można oglądać w naszej galerii.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że udało nam się osiągnąć ten cel. Na kolejnych spotkaniach w terenie, również mieszkańcy naszego miasta, będą mogli wziąć udział w obserwacjach. Cała przygoda stoi przed nami otworem, tylko wyjść i wziąć ją we własne ręce.

Fotoreportaż

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Pierwsze cięcie to historyczne pociągnięcie nożem

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Dużo tych części - czy aby wszystko to jest do naszego teleskopu?

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Składamy montaż Dobsona

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Teraz tuba.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Daj popatrzeć!!

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Wreszcie się dopchałem. Teraz nikogo nie wpuszczę na to miejsce.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Video Reportaż


Składanie zaczęliśmy od montażu Dobsona


Przyszedł czas na Synte ...

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,145 unikalne wizyty