Międzynarodowy Rok astronomii przyczynił się, taką mamy nadzieję, do rozpoczęcia zmian. Niektóre mogą być małe, ale niektóre będą wręcz ogromne. Do takich zmian zalicza się projekt 90 metrowego radioteleskopu. Będzie to największy polski radioteleskop. Dzięki temu projektowi Polska utrzyma się w światowej czołówce uczestników największych projektów badawczych astronomii. Na stronie
CA UMK przeczytamy w zasadzie wszystko o tym projekcie. W astronomii nie tylko polskiej, będzie to wielkie i wspaniałe wydarzenie, choć droga do niego jest jeszcze bardzo długa i niepewna.
W podobnej niepewności ciągle żyje projekt
Żagańskiego Obserwatorium, choć zakres tych przedsięwzięć w żaden sposób nie sposób przyrównać do siebie, to na pewno i jednym i drugim pomysłodawcom równie zależy na jego realizacji.
Czy taki teleskop w ogóle jest potrzebny Polsce i astronomii? Dobre pytanie, an które jedni odpowiedzą bez zastanowienia tak a drudzy: czy ja wiem? A jeszcze inni: nie. Dlatego w
Uranii Postępy Astronomii znajdziemy obszerny artykuł na temat tego projektu, jego zalet i korzyści z powstania. I szczerze mówiąc choć świat astronomii amatorskiej jest nieznacznie związany z radioastronomią to w miarę zapoznawania się z nim zdecydowanie uważam, że takie przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane.
Nasz klimat nie pozwala na powstanie teleskopu optycznego w kraju, ale astronomia światowa jest bardzo zainteresowana powstaniem takiego urządzenia u nas. Da nam to możliwości uczestniczenia w ogólnoświatowych projektach badawczych związanych chociażby z globalnym interferometrem o jakim pisaliśmy w czasie zeszłego roku. Polska dzięki posiadaniu RT4 mogła w nim uczestniczyć. Wymagania w stosunku do sprzętu stale rosną i biorąc pod uwagę czas realizacji budowy RT90 czas podjąć właściwe decyzje. Autor artykułu przekonuje dlaczego należy tego dokonać teraz i całkowicie ma rację. Stojąc w miejscu będziemy tylko się cofać.
Kolejnym zagadnieniem na które zwraca autor to lokalizacja. Ten sam problem dotyczy już wielu, a nawet bardzo wielu miejsc w Polsce i na świecie. Zanieczyszczenie. Nasze niebo jest zanieczyszczone światłem miast i szumem radiowym z aglomeracji. Skala tego zjawiska jest ogromna i jeśli nie zaczniemy z tym coś robić to nawet miłośnicy będą musieli jeździć na obserwacje do rezerwatów przyrody. W takim rezerwacie ma stanąć nowy radioteleskop i to właśnie z takich powodów.
Na stronie UMK znajdziemy projekty teleskopu z wszelkimi wartymi zapoznanie się opisami. Wynika z nich jednoznacznie, że RT90 to wspaniałe i niezastąpione narzędzie badawcze. Warte nie tylko tych, ale każdych pieniędzy. Niestety nie my nimi dysponujemy. I choć w skali ogólnej to nie są aż tak wielkie sumy, to warto przekonać do niego jak największą rzeszę osób. Tylko oni będą w stanie zrozumieć dlaczego ta budowa jest tak ważna i potrzebna.
Ze swojej strony udzielamy głębokiego poparcia dla projektu budowy 90 metrowego radioteleskopu. Choć to tylko część widma obserwacyjnego, to jednak bardzo istotnego. Bez niego nie poznalibyśmy prawdziwej natury Kosmosu.. Byłoby tak, jak teraz gdy nie rozumiemy natury ciemnej materii i ciemnej energii, z której zbudowane jest najprawdopodobniej większość Wszechświata. Każdy projekt naukowy ma w sobie dawkę nieprzewidywalności polegając Ana możliwości odkrycia czegoś o czym nie mamy zielonego pojęcia. Tak np. przykład było z mikrofalowym promieniowaniem tła. Ile tajemnic czeka na odkrycie? Wiadomo! Niezliczona ilość, a w każdym bądź razie wystarczająco dużo by warto było go zbudować.
My w Żaganiu zajmiemy się kuciem talentów naszej Szkole. Nie pozwólmy by te talenty się zmarnowały i nie rozkwitły.
Przeczytaj więcej: