Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:49:12

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kwazary po polsku

Astronomowie

Czyli: 'Nocne dysputy o kwazarach'

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna | kwazary dra Szymona Kozłwoskiego Jak ciekawymi obiektami są kwazary przekonaliśmy się niejednokrotnie, ale ponieważ są one dostępne jedynie zawodowym astronomom, dlatego z różną częstotliwością przekazuje nam informacje na ich temat wieloletni badacz tych obiektów dr Szymon Kozłowski - astrofizyk. Pracując w USA w Ohio State University zajmuje się zawodowo tymi obiektami. Przy tej okazji zajmuje się materiałami pozyskiwanymi z największych teleskopów świata włącznie z teleskopem Hubble’a i VLT.


Cóż to są kwazary? To rodzaj aktywnych galaktyk. Oczywiście jest więcej rodzajów aktywnych galaktyk, ale te są szczególne. W centrum znajduje się czarna dziura akreująca materię. W wyniku akrecji następuję wydzielanie olbrzymich ilości energii. To mechanizm kreowania tak wielkich ilości energii dał im taką sławę. Masa czarnych dziur w kwazarach jest wielokrotnie większa niż w centrum naszej galaktyki. Kwazary widoczne są nawet z najdalszych zakątków Wszechświata i to dzięki ilości energii jaką emitują.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna | kwazary Pana Szymona Kozłowskiego Kwazary są jeszcze ciekawsze z powodu, że oglądamy je z wczesnych czasów naszego Wszechświata. Możemy odbywać swego rodzaju wędrówkę w czasie. Światło od większości z nich dociera do nas z granic obserwowalnego kosmosu. Te bliższe pozwalają zobaczyć nawet samą galaktykę, ale najdalsze pozwalają dostrzec w zasadzie tylko światło pochodzące z obszaru akrecji materii na czarną dziurę.

Jak odkrywa się kwazary? Nie jest to takie oczywiste. Kwazar na niebie wygląda jak zwykła gwiazda. Trzeba więc szukać takich innych jego cech które są właściwe tylko dla tych obiektów. Oczywiście widmo jest odmienne, ale kiedy spoglądamy na niebo – jego fotografię – to zobaczymy tysiące gwiazd, a wśród nich trzeba odszukać właśnie te jedyne - kwazary. Pan dr Szymon Kozłowski opracował własną metodę wyszukiwania kwazarów. Najogólniej polega to na porównaniu danych fotograficznych z innymi danymi np. radiowymi, podczerwienią, dzięki czemu dają się odkryć. Takie radiowe przeglądy nieba w stosownej rozdzielczości są wykonywane. Z każdych takich przeglądów powstają katalogi, na podstawie których astronomowie mogą dokonywać analiz i wyszukiwać ciekawych obiektów.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna | kwazary dra Szymona Kozłwoskiego Kwazary Pana Szymona (kilkadziesiąt) są szczególne bo na swój sposób polskie. Cześć z nich jest soczewkowana. Soczewkowanie obrazu kwazara następuje przez galaktykę znajdującą się między nami a kwazarem. Poniższa animacja to wyjaśnia. Dalsze zdjęcia pokazują jakie otrzymujemy obrazy soczewkowane przez galaktyki, ale mogą być też tzw. mikrosoczewkowane, przez gwiazdy. Gwiazdy te mogą być tak jak w omawianym przypadku w SMC (Małym Obłoku Magellana) a kwazary znajdują się za nim. Takimi ostatnio zajmował się dr Kozłowski. Równolegle zajmuje się też kwazarami odkrytymi przez innych astronomów. Ma ich na koncie naprawdę sporo. Aby takiego wyszukania i analizy dokonać astronom musi sam napisać stosowne programy i opracować procedury, a często je po prostu dopiero odkryć. Między innymi dlatego dzisiejsza astronomia tak bardzo jest połączona z komputerami.

Obrazy kwazary soczewkowane należą do najciekawszych dla astronoma. Soczewkowanie pozwala bowiem na badanie obrazu kwazara i galaktyki soczewkującej. Soczewkowanie pozwala na badanie ruchu obłoków gazu opadającego na centralna czarną dziurę. Na podstawie analiz można też ustalić masę galaktyki i udział ciemnej materii w strukturze obiektu soczewkującego. Wyznacza się z tego np. stałą Hubble’a, a stąd wiele innych danych otrzymuje wiarygodne wartości. Nie od razu dane ustalane rożnymi metodami były zbieżne. Rozbieżności bywały spore, ale po odpowiednim skalibrowaniu pomiarów wszystko zaczęło do siebie pasować. Choć nadal nie wszystko jest tak jednoznaczne jakby się mogło laikom wydawać. Zawsze problemem jest z badaniem czegokolwiek na odległość, a astronomia od zawsze bada obiekty znajdujące się na bardzo dużych odległościach.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna | kwazary Pana Szymona Kozłowskiego Dla porównania wystarczy wykonać proste ćwiczenie. W ciemnym pokoju zapalić żarówkę od latarki i umieścić ją w drugim końcu pomieszczenia. Z miejsca stania postarać się określić odległość do świecącego punktu np. w centymetrach czy metrach zależnie od wielkości pomieszczenia. Im większe będzie pomieszczenie tym trudniej będzie podać nawet przybliżoną odległość, a co dopiero dokładną. Z takimi problemami astronomia ma do czynienia na co dzień. Czasami po pewnym czasie dopiero uzyskuje się właściwe wyniki i znajduje się właściwe metody. Praca jest żmudna i wymaga niezwykłej cierpliwości.

Wykresy pokazują obserwowane zmiany dla poszczególnych obrazów kwazara. Kwazar czyli pseudo gwiazda po soczewkowaniu daje obrazy punktowe lub w postaci łuków. Zmiany obrazu – jasności – bada się dla każdego obrazu oddzielnie. Czasami na widmo lub jasność obrazu kwazara oprócz samej galaktyki wpływają pojedyncze gwiazdy galaktyki soczewkującej, stąd te różnice w poszczególnych krzywych (A, B, C, D).

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna | kwazary dra Szymona Kozłwoskiego Na osi X jest czas w dniach, a na Y jasność w mag instrumentalnych - nieskalibrowanych. Na niektórych obrazach zobaczymy rozciągnięte łuki zamiast punktów. Jak się okazuje kształt otrzymanego obrazu zależy od masy soczewkującego obiektu, od jego kształtu a szczególnie symetryczności tego kształtu, oraz ustawienia kwazara, obiektu soczewkującego i obserwatora, czyli nas. Jednym słowem problem jest bardzo złożony. Jeśli masa soczewki jest zbyt mała to nie zobaczymy rozseparowanych obrazów kwazara a jedynie dalej obraz punktowy choć wzmocniony bardziej niż gdybyśmy go obserwowali bez udziału soczewki. Separacja jednak będzie rzędu 0,000001 sekundy, czyli daleko poza zasięgiem rozdzielczości przyrządów. A soczewkować mogą same gwiazdy, jak było opisane przy SMC.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna | kwazary Pana Szymona Kozłowskiego Oglądane obrazy w postaci krzyża na zdjęciach są w odległościach około 3 sekund łuku dla galaktyki soczewkującej o masie 10 000 000 000 000 ( 1013) mas Słońca – czyli trochę ta galaktyka musi ważyć. Dzięki analizie tych kwazarów możemy ustalić co się dzieje w jego wnętrzu, że zachodzą zmiany i skorelować model z obserwowanymi zmianami. Możemy tez badać soczewkę.

Jak podaje Pan dr Kozłowski najciekawsze to te soczewkowane. W nich po prostu coś się dzieje. Badania wykazują zmienność tych obiektów. Zmiany zachodzą na przestrzeni dni czyli obiekty muszą być wielkości kilku dni świetlnych. Skala i charakter zmian pozwolą wreszcie ustalić zgodność modeli z obserwacjami. To wspaniała przygoda naukowa.

Dane wykorzystane w artykule po opracowaniu zostaną opublikowane przez naukowców, więc nie wszystko można było tu napisać. Dzięki doktorowi Kozłowskiemu nasz zespół i ja możemy być w samej czołówce naukowego poznania najdalszych obszarów kosmosu. Skala tego przedsięwzięcia jest niespotykana i trudna do wyobrażenia dla przeciętnego człowieka, jak te liczby w tym newsie. Ale wszystko da się ogarnąć umysłem, nawet tak niesamowite rzeczy jak zmienne kwazary. A wiele jest tu jeszcze do poznania i zrozumienia.

Dane 100 Kwazarów soczewkowanych ze zdjęciami z teleskopu Hubble'a

Na koniec animacja pokazująca jak działa soczewkowanie grawitacyjne.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna | soczewkowanie grawitacyjne
Kompendium wiedzy o kwazarach
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,505 unikalne wizyty