Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Raz na jakiś czas zmuszeni jesteśmy do wykonania regulacji teleskopu. Sytuacja ta zachodzi wbrew naszym staraniom i ochronie teleskopu przed wszelkimi wstrząsami i uderzeniami. Same zmiany termiczne powodują rozregulowanie urządzenia. Regulacji poddaje się wiele elementów teleskopu ale my zajmiemy się tymi najczęściej wykonywanymi i najbardziej potrzebnymi w prowadzeniu obserwacji wizualnych i astrofotografii.
Jeśli obraz nie spełnia wymagań jakie mu stawiamy, najczęściej regulacja zwana kolimacją poprawi jakość obrazu. Kolimację można wykonać na wiele sposobów, ale często wymaga się niewielkiej korekty do przeprowadzenia na miejscu obserwacji. Nasz artykuł traktuje właśnie o takich działaniach, aczkolwiek całość opisuje proces regulacji całego układu optycznego. Zachęcamy do jego lektury. Przyda się każdemu właścicielowi Newtona.