Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
No prawie fotografem. Nie był to nowy pomysł, bo już Arystoteles prawdopodobnie robił to samo. W swoich obserwacjach zaćmień Słońca i Księżyca wykorzystywał Kamerę Obscura. Donosi ze swoich i innych badań profesor Włodarczyk Jarosław, którego znamy z Kepleriady 2009 i z pracy nad Snem Johannesa Keplera (WiŻ nr 4/2008 s. 42-45).
Do takich wniosków doszli naukowcy przez analizę rysunków z jego obserwacji. Dopiero Kepler wykazał że kamera ta wprowadza systematyczny błąd do wykonanych nią obrazów. Związany jest on z zasadą działania tego urządzenia – tworzenia prze nie obrazu. Nie jest to wielki błąd, ale możliwy do wykrycia. Wymagane jest odjęcie średnicy otworu kamery by uzyskać pełną zgodność obrazu z efemerydami zaćmienia.
Różnica subtelna ale jak okazuje się, znana była już wcześniejszym użytkownikom tego rozwiązania na 300 lat przed Keplerem. Z wykorzystania przez Kopernika kamery nie dowiemy się z jego notatek ani innych dokumentów. Nie jest to nigdzie stwierdzone wprost. Naukowcy wywnioskowali to właśnie z tego błędu systematycznego, który udało się w rysunkach Kopernika wykryć.