Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:24:08

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astronomia czyli samo zdrowie

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna - wiosna 2010 Wiadomość Arecibo Tak zaczynają się znajomości z astronomią. Jak okazało sie na ostatnich zajęciach jedna z naszych członkini rzuciła palenie na rzecz astronomii. Jak się dowiedzieliśmy wszystko jest na bardzo dobrej drodze. Decyzja jak najbardziej godna pochwały, tym bardziej, że chyba każdy dorosłych członków miał za sobą temat palenia i wszyscy z jego rozwiązania jesteśmy zadowoleni. Jest to bardzo dobry przykład dla naszych młodych adeptów sztuk naukowych, bo problem nałogów nikotynowych u młodzieży to jeden z bardzo poważnych problemów dzisiejszej edukacji, obok agresji, narkotyków i spadku motywacji do nauki. Trzymamy wszyscy kciuki za to by walka z nałogiem się powiodła. Niemałe pieniądze zaoszczędzone w ten sposób zapewne pójdą na sprzęt dla naszej miłośniczki. Na pewno warto.


Oprócz tego wspaniałego wydarzenia mieliśmy kolejne a mianowicie przywitanie wiosny. 0 18:32 Słońce wstąpiło w znak Barana i mając długość ekliptyczną 0o rozpoczęło wiosnę astronomiczną i zrównanie dnia z nocą. Koniec zimy uświetniony został wysoką temperaturą jak na ostatni okres. Pogoda jednak nie sprzyjała obserwacjom, a szkoda bo mierzyliśmy się na kometę. Przy okazji warto wspomnieć, że na niebie dostępna jest obserwacjom jaśniejszy obiekt tego typu - C/2009 K5 (McNaught). Niestety do jego obserwacji nie wolno być śpiochem. Szczególnie obecnie. Jej najlepsza widoczność jest nad ranem, a to i dobrze bo wtedy najlepszy jest seeing. Jak podają nasi koledzy miłośnicy rozwichrzonych obiektów układu słonecznego, kometa ta wspina się stale po niebie i będąc w okolicy Panny sprawia coraz większą niespodziankę niespodziewanym wzrostem jasności. To bardzo dobra wiadomość. Obecnie księżyc będzie coraz bardziej przeszkadzał w obserwacjach, ale póki co można polować, jak donoszą nasi koledzy z Forum Astronomia.pl.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Poznaliśmy również kilka zagadnień dzisiaj już historycznych. Z archiwalnych zbiorów „Tomika” zbieranych przeze mnie (autor) poznaliśmy informację o wysłanym kodzie z największego ziemskiego radioteleskopu w Arecibo. Tomik był częścią wtorkowych wydań Świata Młodych, młodzieżowej gazety sprzed wielu lat, w której stanowił kącik astronomiczny.

W ramach spotkania członkowie poznali tez technikę modyfikacji plików Stellarium by umieszczać w nim dane o nowych obiektach na niebie. Zupełnie inną historią jest opracowanie danych do umieszczenia w programie, ale przygotowane skrypty uczestnicy już wiedzą jak dodawać. Przy okazji poznaliśmy ciekawy program symulacyjny – Symulator Promu Kosmicznego. Program twórczości między innymi NASA jest dostępny w naszej bazie programów astro. Związany jest on z cyklem zajęć mających na celu poznanie zagadnień kosmonautyki, budowy rakiet kosmicznych i … samodzielnego zbudowania rakiety. Jest start nastąpi … po ukończeniu budowy na która potrzebujemy około tygodnia, by start nastąpił w dzień dla łatwiejszej obserwacji lotu.

Przy okazji „niepogody” wróciliśmy do tematu budowy lunet astronomicznych. Zgromadzone materiały pozwalają zrealizować cześć zagadnienia konstrukcyjnego. W najbliższym czasie powstanie tubus z obiektywem. Wzbogaci to nasze wyposażenie i zwiększy możliwości obserwacyjne.

Jednym z elementów zajęć była instalacja Linux'a na naszym komputerze. Na kolejnych zajęciach pobierzemy pakiet KDEdu w którym zawiera się KStars – słynny już program astronomiczny o ogromnych możliwościach, które to mamy zamiar zgłębić. Jak się okazało, działanie i wygląd Linuksa wszystkim przypadł do gustu. Ten wspaniały system operacyjny po instalacji jest natychmiast gotowy do użycia. Kolejne zajęcia to kolejna nauka tego systemu i pakietów oprogramowania, których jest w zasadzie bez liku. Dla astronomów jest wspaniały system ponieważ jest bardzo elastyczny i daje wielkie możliwości no i jest za darmo – ta ostatnia właściwość zrobiła największe wrażenie.

Tylko trzygodzinny, a tak wiele się wydarzyło. Nasi zamiejscowi członkowie pochwalili się samodzielnie wykonanymi badaniami w projekcie GLOBE AT Night. Dla nas to wieli sukces. Choć jest nas niewielu, to wszyscy w pełni uczestniczyli w projekcie przez cały okres jego trwania, w tym również samodzielnie (od najmłodszego do najstarszego). Tak oto Żagań zapisał się na stale w ogólnoświatowym projekcie naukowym. Proste to i bardzo nas satysfakcjonujące.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,951 unikalne wizyty