Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:56:46

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Granice niezdrowego rozsądku

Astronomia ksiązki

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Na styku wiedzy popularnej i nauki dzieją się czasami rzeczy niesamowite. Przez setki lat ludzkiej cywilizacji uogólnieniem nauki zajmowali się filozofowie. W dobie XX i XXI wieku zajmują się tym … praktycznie wszyscy. Niestety nie wszyscy robią to z punktu wiedzenia naukowego. Najczęściej dokonują przeniesienia wyrwanych z kontekstu koncepcji bądź elementów wiedzy do świata wyobraźni.

Po części sama nauka jest temu sobie winna. Wśród naukowców jest wielu takich wolnomyślicieli, którzy starają się na wszelkie sposoby popularyzować wiedzę naukową całemu społeczeństwu. Skutki tego czasami są nieprzewidywalne. W oparciu o taką wiedzę popularną niejedni staja się specjalistami od wszystkiego.


Dlatego warto sięgnąć po kubeł zdrowego rozsądku w postaci książki Janusza Gila „Cytując Danikena”. w zasadzie powinniśmy przeczytać ją zaczynając od posłowia, którego autorem jest Jan Kurowski. I nie powinniśmy pominąć żadnej części tej książki, gdyż jest to skondensowana postać przemyśleń naukowca nad psudonaukowością wiedzy popularnej. Dzięki niej dowiemy się, że ścieżka nauki jest kręta i pełna pułapek. Poznamy też jak wiele z tego co niby wiemy jest jedynie naszym pobożnym życzeniem, a ile prawdziwą nauką i wiedzą.

Kiedy rozmawiamy o wszechświecie, astronomii, lotach w kosmos, błyskawicznie przenosimy dosłownie lub w domyśle, nasze zainteresowania na kontakty z obcymi cywilizacjami. Wiąże się tym cała gama pomysłów na podróże w nadprzestrzeni, z nadświetlnymi prędkościami, podróże w czasie i na nieskończenie duże odległości do innych zakątków kosmosu. Niestety nie ma tam grama zdrowego rozsądku i wiedzy naukowej. Dlatego książka Pana Janusza Gila sprowadza wszystkich na ziemię i zmusza do rozdzielenia fikcji i nauki. Pokazuję jednocześnie, że ten odarty z baśniowego woalu świat rzeczywisty jest znacznie ciekawszy niż fantastyczny obraz rodem z filmów wielkiego ekranu. Kino i literatura zawsze czerpały inwencje ze świata magii jakim jest nasza nieograniczona wyobraźnia. Ale niewiele ma to wspólnego z faktyczną wiedzą.

Przyczynkiem powstania tej książki jest, wg słów Pana Gila, pseudonauka i danikenizm jaki szerzy się w świeci naszego społeczeństwa. Dla niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że Erich von Däniken to autor książek, które zdobyły niespotykaną popularność aż po rok 2009. Zawierały „teorie” o obecności i odwiedzinach Ziemi przez obce cywilizacje. Wskazuje przy tym on (Däniken) wiele dowodów na to, iż taka sytuacja miał i nadal ma miejsce.

Nie ujawniając zawartości 110 stron książki Profesora Gila, zachęcamy do jej lektury. Zawiera ona bowiem treści, które co najmniej równoważą wielotysięczne nakłady wydań poświęconych pseudoteoriom Dänikena. Całkowicie zrozumiałym językiem dowiemy się czym jest teoria naukowa i jak wygląda droga naukowego dowodu oraz dlaczego treści książek Dänikena nie mogą być nawet nazwane teoriami naukowymi. Ta jedna książka stanowi dobrą przeciwwagę dla szarlatanerii jaka się często szerzy. Bo jak inaczej można nazwać rozgłoszenia o nadchodzących katastrofach, i przeinaczenia zjawisk UFO. Choć samo zjawisko UFO jest jak najbardziej realne, z przyczyny działania pseudonaukowego, wiązane jest jedynie z obcymi cywilizacjami w naszym otoczeniu. Lecz po weryfikacji okazuje się, że zaledwie kilka przypadków na cały zbiór zjawisk UFO nie znajduję jednoznacznego wyjaśnienia naukowego.

Być może po przeczytaniu tej pozycji obserwując niebo rozpoznamy błyski światła jako flary Irydium, kręgi na niebie jako halo, a kręgi w zbożach jako niestosowny żart z naszej głupoty. Jak pokazuje Jan Kurowski w posłowiu: „Nauka … wzbogacając całość człowieczą – ślepą i głupią czyni jednostkę”.

I choć ładnie wyglądają realizacje kinowe podróży międzygwiezdnych, to z powodów ściśle naukowych są one niemożliwe. I tylko jako „ładne” powinniśmy traktować tego typu realizacje. Realny świat jest znacznie ciekawszy i bardziej tajemniczy oraz jeszcze bardziej niedostępny. „Cytując Dänikena” pozwala nam to dostrzec, dając odpowiedź na pytanie nie jak, ale dlaczego?

Na jedno należy zwrócić uwagę. Znacznie łatwiej da się zrozumieć treść tej książki po zapoznaniu się z twórczością Dänikena (link do strony o nim znajduje się pod powyższym obrazkiem). Nie jest to jednak niezbędne, jako że z podobnymi koncepcjami spotykamy się bardzo często w naszej codzienności. I mimo, że euforia danikanizmu częściowo minęła, to nadal powraca w tej czy innej formie, zaśmiecając nasze umysły. Przy okazji poznamy w tej książce podstawy kalendarzy Majów, co pozwoli nam zrozumieć absurdalność pomysłów związanych z katastrofobią na rok 2012.

Reasumując: „Cytując Dänikena” to lektura obowiązkowa!!!. Książka jest dostępna w żagańskich bibliotekach.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,813 unikalne wizyty