Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:20:29

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Światowy Miesiąc Astronomii w Żaganiu cz.1

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna„Kwiecień plecień wciąż przeplata, trochę zimy trochę lata”. To porzekadło ludowe spędza czasami nam sen z oczu, szczególnie w czasie gdy planujemy jakieś specjalne przedsięwzięcia. Z drugiej strony nie możemy w żadnym wypadku specjalnie narzekać, że jakoś aura nas specjalnie nie lubi. Tak też było i tej soboty 17 kwietnia 2010roku. Ale po kolei.

Jak to z naszymi mediami bywa z ogromnym opóźnieniem dowiedzieliśmy się o Światowym Miesiącu Astronomii jakim został ogłoszony kwiecień. W naszych szerokościach nie jest to specjalnie dobry okres ze względu na mało stabilną pogodę, ale tym razem aura sprawiła nam niespodziankę i po kilku dniach pochmurnego nieba mieliśmy wreszcie całą noc dla siebie i dla naszych gwiazd.


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Zorganizowaliśmy pokazy nieba. Na które zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców miasta. Nie mniej jednak nasze planowe spotkania odbywają się w normalnym trybie bo pracy jest sporo do wykonania. Na zajęciach został przedstawiony kolejny etap budowy refraktora z części optycznych przekazanych nam przez Zakład Optyki Instrumentalnej w Żywcu czyli Jacka Uniwersała. Na kolejnych zajęciach refraktor będzie już gotowy w całości włącznie z wyczernieniem wnętrza lunety.

Zrealizowany został kolejny etap budowy naszego modelu rakiety kosmicznej. Pozostał jeszcze tylko do wykonania spadochron i całość jest gotowa do startu. Niestety nie zabraliśmy ze sobą wszystkich materiałów i pracę trzeba wykonać za tydzień. Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Od 19:00 rozpoczęliśmy przygotowania do obserwacji. Nasz potężny teleskop musi być przeniesiony w rejon lewego skrzydła Pałacu gdzie w dniu dzisiejszym (sobota) organizujemy pokazy. Zapraszamy przy tym wszystkich obecnych na wieczornych spacerach. Mieszkańcy choć nie śmiało to podchodzą do nas zaciekawieni tym co mamy do pokazania. Wczesne godziny wieczorne pozwalają obserwować Wenus w pełnej krasie jej pełni. Za jakiś czas będziemy oglądali jej sierp kwadry, a potem pożegnamy ją na jakiś czas.

Powyżej Wenus kreślił się już wspaniały siep Młodego Księżyca. Jasne jeszcze niebo dawało mniejszy kontrast co pozwalało na użycie pełniej światło siły naszej maszyny bez ograniczeń. Tu można użyć największych powiększeń do oglądania szczegółów powierzchni. Widok przepiękny. W ruch idą aparaty. Nowy okular Baadera z serii Modular pozwala na podłączenia do niego aparatu lustrzanki więc skala astro fotograficznej przygody zaczyna podnosić nam ciśnienie. Obraz zaskakuje wszystkich przechodniów. Nikt wcześniej nie miał okazji oglądać naszego sąsiada z tak „bliska”. Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Ale na lewo pokazał się już Mars wiec maszyna przekierowana zostaje na tego Boga Wojny. Niestety słaby seeing nie pozwala dostrzec szczegółów powierzchni w tym czapy polarnej, że o kanałach nie „wspomnimy”. Ale nagrodą staje się Saturn, który właśnie wyłonił się zza koron drzew. Widok zapiera dech w piersiach. Nikt nie potrafi oderwać oczu od tego obrazu. Można by tak patrzeć i patrzeć bez końca. Pora na notatki i szkice do Dzienników Obserwacji. Dyktafony idą w ruch. W domu powstaną z nich szczegółowe opisy. Spróbujemy odkryć jakie księżyce Saturna widzieliśmy, na pewno Tytana, a pozostałe … zobaczymy.

Poniżej wyniki pracy naszych miłośników. Za niedługo w galerii pozostałe prace. A we wtorek ciąg dalszy obchodów, ale tym razem na skwerze koło ulicy Keplera. W czwartek w rejonie Muzeum Aliantów spróbujemy zapolować na galaktyki i mgławice. Przyda się nasz 2” 30mm. Zobaczymy co potrafi i co my potrafimy.
Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna


Rejon Obserwacji

w dniu 17 kwietnia w rejonie lewego skrzydła Pałacu Żagańskiego od godziny 19:00


Pokaż polowe obserwacje Sekcji Astronomicznej na większej mapie
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,906 unikalne wizyty