Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Ukazał się numer specjalny Wiedzy i Życia związany z tajemnicami materii. Zaczynamy od powstania materii i Wszechświata. Poznamy znaczenie Higgsa, magnetary, ciemną materię i dochodzimy do najmniejszych składników materii.
Wydania WiŻ znane są od lat czytelnikom. zawsze pozwalają wspaniale wypełnić wieczorny czas i dni niepogody wspaniała lekturą. Jak zwykle warto sięgnąć po to wydanie. 'Czy na pewno wiemy, czym jest materia? Wciąż trwają poszukiwania bozonu Higgsa, podstawowej cząstki nadającej masę wszystkim obiektom we Wszechświecie, a astrofizycy nie mogą się doliczyć ponad 90% jego zawartości. Wiemy jedynie, że ciemnej materii nie tworzą obiekty zbudowane z atomów i innych znanych nam cząstek. Powoli jednak wydzieramy światu kolejne sekrety. Nie jest już tajemnicą, jak powstały pierwiastki, zaczynamy się też domyślać, co dzieje się we wnętrzu supergęstych i obdarzonych olbrzymimi polami magnetycznymi gwiazd. Coraz zręczniej manipulujemy materią i potrafimy uczynić niewidzialnymi drobne struktury albo praktycznie wykorzystać wewnętrzny moment pędu elektronów, czyli spin. Dzisiejsza nauka stoi na progu odkryć, które mogą zmienić nie tylko nasz świat, ale i światopogląd - w podobnej mierze jak niegdyś mechanika kwantowa i teoria względności'.