Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Wśród Polaków, którzy w ramach projektu Sungrazing Comets odkryli komety znalazł się właśnie kolejny młody miłośnik astronomii. 13-letni uczeń gimnazjum ze Świdwina, Rafał Reszelewski odnalazł nieznany wcześniej obiekt na zdjęciach ze znajdującego się na satelicie SOHO koronografu LASCO C2 o czym pisze Astronomia.pl - WWW
Rafał odkrycia dokonał poprzez analizę zdjęć wykonanych w maju przez satelitę SOHO. Kometa należy do ciekawej grupy komet, która powstała około 1700 lat temu z pokaźnych rozmiarów komety i znana jest pod nazwą Grupa Kreutza. Komety z tej grupy zbliżają się w swoim peryhelium tak blisko do słońca, że wręcz trą o jego koronę, w wyniku czego ulegają unicestwieniu i ślad po nich ginie. W projekcie można wziąć udział po wypełnieniu online formularza. Potrzebny jest do tego stały dostęp do Internetu i cierpliwość. Ta ostatnia powinna cechować każdego badacza. Najmłodszy odkrywca zbiera już pierwsze gratulacje. W ramach tego projektu odkryto już ponad 1800 komet z czego ponad sto odkryli Polacy.