Czyli rzecz o kwantowej grawitacji
Warszawa i Kraków w dniach 17-18 i 20-21 maja będą gościć wybitnego naukowca Sir Rogera Penrose'a. Wybitny fizyk i matematyk, profesor na Uniwersytecie w Oxfordzie zajmuje się również kwantową grawitacją. Od 1994 roku sir Penrose jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.
Spotkanie 'Droga do rzeczywistości' jest organizowane przez Polską Akademię Umiejętności, Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej, Uniwersytet Jagielloński, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Międzynarodowe Centrum Matematyczne im. Stefana Banacha działające przy Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk.
Towarzyszący konferencji wykład otwarty zatytułowany 'Aeons Before The Big Bang' ('Wieki przed Wielkim Wybuchem') prof. Penrose wygłosi w Audytorium Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28) w poniedziałek, 17 maja o godzinie 18:00. To samo wystąpienie matematyk powtórzy podczas pobytu w Krakowie - 20 maja o godzinie 17:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33).
Dodamy tylko od siebie, że zagadnienia kwantowej grawitacji w najogólniejszym ujęciu mają umożliwić stworzenie swego rodzaju teorii wszystkiego. Inaczej ujmując naukowcy starają się stworzyć taką teorię, która pozwalałaby poprawnie opisywać zjawiska zarówno w świecie makroskopowym do skali kosmicznych włącznie jak i skalach mikroskopowych na skali cząstek elementarnych skończywszy. Zarówno w jednym końcu skali jak i w drugim trudno jest dzisiaj wskazać ich granice, ale poważniejszym problemem jest to, że nie potrafimy poprawnie przejść z opisem wszechświata od mikroskali do skali makro. W codziennym życiu nie rzuca się nam to w oczy, ale w świecie opisu zjawisk fizyczny, kosmologii, a szczególnie opisie początkowego stanu Wszechświata nie daje się pominąć efektów kwantowych. W zasadzie już od czasu Einsteina problem ten stale narasta gdyż nasza wiedza ciągle się rozszerza.
Wyjaśnienie natury czarnych dziur i innych zjawisk zachodzących w bardzo zwartych obiektach wymagają stworzenia takiego uniwersalnego narzędzia do opisu z uwzględnieniem wszystkich aspektów rzeczywistości. Kto wie czy jeszcze większym wyzwaniem nie jest uwzględnienie istoty ciemnej materii i ciemnej energii. Na razie oprócz tego, że być może one istnieją, nic więcej o nich nie wiemy. A może to one są kluczem i pozwolą na stworzenie kwantowej teorii grawitacji czy tez Teorii Wszystkiego.
Sama konferencja tego zapewne nie wyjaśni, ale wystąpienie szerokiej rzeszy prelegentów pozwoli na stworzenie na tej podstawie specjalnego wydania książkowego. Co będzie nie lada gratką dla dociekliwych czytelników.
Linki: