Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
W Koszęcinie 29 maja zamontowano kolejne w Polsce Obserwatorium o nominale 3,2 metra. Po zakończeniu inwestycji powstanie nowe miejsce dla pasjonatów nieba i nauki. Jest to kolejny przykład jak skutecznie można wykorzystać pieniądze pozyskiwane z projektów unijnych i własnych źródeł. Obiekty tego typu stają się bardzo dobrym przykładem inwestowania w edukację naszej młodzieży. Koszęcin pokazuje, jak z takim projektem trafić nie tylko do zamkniętej dość grupy młodzieży szkolnej, ale jak stać się otwartym na wszelkie inicjatywy i zainteresowanie.
Często o lokalizacji decyduje dostępność gotowego obiektu do posadowienia obserwatorium. To bardzo duża część inwestycji. Jeśli mamy taki obiekt na którym nie wieli już kosztem możemy zamontować obserwatorium, to spora cześć kosztów jest zaoszczędzona, ale nie zawsze takie możliwości istnieją. Przy okazji modernizacji obiektu można skutecznie zrealizować pomysł naukowo-edukacyjny.
Kopuła 3,2 metra daje możliwość zgromadzenia pod jej dachem kilkunastoosobowej grupy. Osoby te mają możliwość bezpośredniego dostępu po urządzeń obserwacyjnych. Jest to niesamowita atrakcyjność tego typu rozwiązań. Zawsze pozostaje możliwość rozszerzenia projektu o mniejszą lub większą automatyzację obserwacji jak również prezentację jej wyników na różnego rodzaju panelach i ekranach. Przykładem tego rozwiązania jest Liceum w Żywcu co widać na zdjęciach.
W Żaganiu pragniemy stworzyć rozwiązanie, które stanie się kanwą do rozwijania naszego pomysłu na przestrzeni kolejnych lat. W jego realizacji wykorzystamy wszystkie najlepsze pomysły prezentowane tu i nie tylko tu. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania koncepcji architektonicznej. Ma ona na celu skomponowanie tematu obserwatorium z szeroko rozumianą nauka i lokalizacją rozwiązania.
Jeśli masz jakieś ciekawy pomysł wart wykorzystania go w tym projekcie skontaktuj się z nami. Możesz mieć w tym swój znaczny udział. Miejmy nadzieję, że dzięki temu powstanie ciekawy i cenny dla miasta kompleks pozwalający rozwinąć hasło „Żagań wart Poznania” – również tego z małej literki. Bo edukacja to nie tylko szkoła.
Liceum w Żywcu
Dom Kultury w Koszęcinie
Obserwatorium Astronomiczne w Bydgoszczy na dachu I Liceum Ogólnokształcącego
Obserwatorium 2.2m postawione na dachu zabytkowego budynku I L.O. w Bydgoszczy.Konserwator nie wydał zgody na przebudowę dachu i dlatego cała konstrukcja nośna schowana jest pod dachem a kopuła umieszczona jest na czterech profilach wystających nad dach.Pod kopułą zamontowany jest teleskop MEADE 14' z filtrem H-alfa do obserwacji Słońca.Obserwatorium jest bezobsługowe a za pomocą kamer obraz przekazywany będzie do sieci. Telekspres