Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Sofia – po naszemu Zośka – to opisywane już w zeszłym roku rozwiązanie mające na celu wyniesienie obserwatorium astronomicznego ponad ograniczające warstwy atmosfery. W ten sposób zamontowano teleskop zwierciadlany i niezbędne kamery oraz przyrządy badawcze na samolocie Boeing 747SP. Niespotykane rozwiązanie może wydawać się absurdalnym w dobie teleskopów kosmicznych – patrz Hubble czy Web, ale ma ono sporo zalet w stosunku do swoich rywali. Sofia – po naszemu zośka – to opisywane już w zeszłym roku rozwiązanie mające na celu wyniesienie obserwatorium astronomicznego ponad ograniczające warstwy atmosfery. W ten sposób zamontowano teleskop zwierciadlany i niezbędne kamery oraz przyrządy badawcze na samolocie Boeing 747SP. Niespotykane rozwiązanie może wydawać się absurdalnym w dobie teleskopów kosmicznych –patrz Hubble czy Web, ale ma on sporo zalet w stosunku do swoich rywali.
Serwisowanie urządzenia nie wymaga organizowania lotu w kosmos – kosztownego lotu w kosmos. Komfort obsługi i modernizacji jest niezaprzeczalny. Pod samolotem na wysokości tysięcy metrów, zostaje większość „paskudnej” atmosfery – 99%. Astronomowie mają bezpośredni dostęp do sprzętu. W czasie kilkugodzinnego lotu może tam się znaleźć każdy kto nie ma lęków lotniczych, a i zdalny dostęp też nie powinien stanowić problemu. W razie potrzeby można się znaleźć w dowolnym miejscu by prowadzić obserwacje.
SOFIA nie jest alternatywą lecz uzupełnieniem systemu teleskopów astronomicznych będących do dyspozycji astronomów. Zamontowany na niej detektor podczerwieni pozwala na obserwacje obiektów w tak interesującej części widma.