Z niewielkim opóźnieniem obchodziliśmy w Żaganiu święto przesilenia letniego. W historii naszych ziem słowiańskich zwane ono było Nocą Kupały a później w czasach nastania chrześcijaństwa Nocą Świętojańską.
Jest to najkrótsza noc w roku. No i chyba najbardziej biała z nich wszystkich. Jednocześnie jest to najtrudniejsza noc dla obserwatorów nieba. Niebo choć pogodne pozwala na obserwacje tylko najjaśniejszych obiektów, o czym przekonaliśmy się osobiście w czasie piątkowej imprezy. Całość przygotowało jak zwykle Centrum Kultury. Do Żagania zjechały się bractwa rycerskie i grupy zajmujące się czasami średniowiecznymi. Mieliśmy przy tej okazji możliwość zobaczyć jak ludzie tamtych czasów – Słowianie – żyli i jak wyglądała ich kultura. Choć nasi na rękach nosili elektroniczne zegarki a w kieszeniach telefony komórkowe, to jednak całe przedstawienie było wspaniałą przygodą.
Noc Kupały to święto wody i ognia. Dlatego impreza odbyła się na brzegiem Bobru u stóp naszego żagańskiego pałacu. Wspaniały teren niezwykła pogoda pozwoliły zobaczyć walki na miecze i topory, dzieciaki otrzymały różne gadżety rycerskie i jak to bywało w tamtych czasach przez zabawę uczyli się podstawowej umiejętności mężczyzny – walki. Miecze szczękały w starciach wojowników, trup ścielił się gęsto, a mimo to wszyscy wspaniałe się bawiliśmy.
Po zmroku odbyły się pokazy z ogniem i oczywiście hołd oddany Kupale. Na rzekę rzucone zostały wianki a zabawa trwała do późnej godziny.
Sekcja astronomiczna nie zapomniała o przypomnieniu, że już w tamtych czasach człowiek bacznie obserwował przyrodę. To właśnie stąd wiedział o tym szczególnym dniu i nocy. Wśród namiotów rycerskich rozwinęliśmy swoje stanowisko na którym prezentowaliśmy odkrycia najnowszej astronomii. Odbyły się prezentacje multimedialne, można była zasięgnąć wszelkiej informacji o otaczającym nas wszechświecie a po zmroku odbyły się pokazy nieba w tym naszego sąsiada Księżyca. Wbrew wszelkim pozorom jego wygląd przyciągnął niemałą ilość zainteresowanych gości. Stopniowo wyłaniała się prawie okrągła tarcza. W miarę zwiększania swojej wysokości zmieniał się jej kolor i rozmiary wywołane refrakcją. Powstały oczywiście niezwykłe zdjęcia.
W czasie pokazów uwagę przyciągały nasze plansze z obrazami nieba, mapą Księżyca i panującymi w kosmosie skalami wielkości od najmniejszego Merkurego po największe gwiazdy znane astronomom. Tym spotkaniem zakończyliśmy kolejny rok naszej działalności w Szkole Talentów. Rozpoczęte wakacje poświęcimy nie tylko na odpoczynek. W planach mamy wspólne obserwacje komety C/2009 R1 McNaught oraz roju Perseidów w sierpniu. A po drodze czeka nas wiele ciekawych obserwacji i przygód astronomicznych.
Prace Patryka Mruka z Sekcji Astronomicznej wykonane w czasie pokazów nieba w Noc Kupały
Linki: