Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Jak wygląda Nasza Galaktyka? Czy patrząc przez nasz teleskop na pewno widzimy ja taką jaką ona jest w rzeczywistości? Odpowiedź brzmi nie!
Naukowcy od dawna wiedzą jak bardzo nasze oczy są niedoskonałe. Pierwszym tego dowodem jest wykonanie fotografii nieba. Od samego początku istnienia fotografii była ona najważniejszym narzędziem badawczym kosmosu. Przez wiele lat nic nie było w stanie ją zdeklasować i w zasadzie tak pozostaje do dzisiaj. Z jednym wyjątkiem fotografia dzisiaj to nie ta sama fotografia co kiedyś. Kliszę zastąpiła matryca CCD, ale na tym nie koniec. Od szkoły podstawowej wiemy, że widmo światła to tylko w niewielkiej części widmo widzialne. Jak więc wygląda Galaktyka w tej pozostałej części widma? Obraz w tej pozostałej części widma to prawdziwy szok dla obserwatora. Na początek pozwólmy nacieszyć się oczom widokiem jaki zafundowali nam twórcy projektu o którym mowa.
To prawdziwa kopalnia tajemnic Wszechświata.
Bez tego pozostałego widma w obrazie kosmosu jesteśmy jakby ślepi. Porównując obraz z zakresu widzialnego z obrazem z części rentgenowskiej gamma czy X widzimy jak wiele struktur jest ukrytych przed naszymi oczami. Dzięki temu projektowi możemy poznać nie tylko ogólny obraz ale zajrzeć w wiele szczegółów otoczenia naszego Słońca. Aplikację można zapisać na lokalnym dysku i używać bez połączenia z Internetem.