Prenumeratorzy dwumiesięcznika Urania Postępy Astronomii już od kilku dni mają w swoich rękach kolejne wydanie czasopisma. Jak zwykle wita nas wspaniałe zdjęcie mgławicy emisyjnej Kocia Łapa z gwiazdozbioru Skorpiona. Za to na rozkładówce oglądamy wspaniałe zdjęcie opublikowane przez NASA przedstawiające pyłowe słupy w mgławicy w Kilu. Zrobiono to z okazji dwudziestolecia Teleskopu Hubble’a. Obraz zapierający dech w piersiach i zawsze przyciągający uwagę wszystkich, będąc przy okazji marzeniem wszystkich astro fotografów. Rozkładówka wzbogacona jest pięknymi zdjęciami astro amatorów. Jest też fotoreportaż z powtórnego pochówku szczątków Mikołaja Kopernika, szczątków wokół których stale toczy się zażarta dyskusja.
Do przeczytania mamy szereg artykułów. W tym:
- Współczesne badania Słońca i innych gwiazd;
- Gwiazdy pulsujące z katalogu ASAS;
- Nowe perspektywy detekcji fal grawitacyjnych;
- Udział RT90 w badaniach kosmologicznych;
- Astronomia w Starożytnym Egipcie.
Kronika wydarzeń astronomicznych donosi o przepięknej i ciekawej wystawie w Muzeum Techniki w Warszawie pt. „
Kosmos w zasięgu ręki”. Jest to bardzo duża wystawa meteorytów oraz prezentacja szerokiej wiedzy na ten temat. Jest tez informacja o „II Częstochowskiej Konferencji Naukowej Młodych – Astrophisica Nova”. Jest to konferencja młodych astronomów prezentująca wyniki ich pracy naukowej. Wszystkie to bardzo ambitne projekty badawcze. Wśród wydarzeń nie zabrakło sprawozdania ze spotkania z Załogą STS-130. Pamiętamy z wcześniejszych doniesień o wizycie amerykańskich astronautów. Tu przeczytamy jak cała wizyta przebiegała i kto miał okazję uścisnąć rękę i porozmawiać kosmicznymi kowbojami.
Na szczególną uwagę zasługuje tu obszerne opracowanie związane z tegoroczną
Olimpiadą Astronomiczną. W tym roku wzięło w nich udział 112 uczniów z całej polski. No w zasadzie prawie z całej, bo z naszego województwa – lubuskiego – nie wziął udziału ŻADEN uczeń. Olimpiadę organizowało Planetarium Śląskie. Ukończyło ją 12 finalistów i 6 laureatów. Autorzy przedstawiają w artykule szczególne perturbacje, które towarzyszyły tegorocznej olimpiadzie. Niewiele brakowało, a z przyczyn pseudoformalnych mogła ona nie dojść do skutku. Ponadto planowany jest swego rodzaju zamach na Olimpiadę Astronomiczną, a mianowicie wydumano pomysł połączenia jej z olimpiadą fizyczną. Iście szatański pomysł. Pięćdziesiąta trzecia Olimpiada Astronomiczna może okazać się ostatnią w swojej historii. Czy to naprawdę aż tak komuś przeszkadza?
W sprawozdaniu jak zwykle umieszczona finałowe zadania z rozwiązaniami. Materiał godny polecenia wszystkim zainteresowanym nie tylko samą olimpiadą ale i problemami poruszanymi w jej ramach. Zadania jak okazuje się były naprawdę wysokim poziomie. W klasyfikacji końcowej – po trzech etapach – miejsce pierwsze zajął Damian Puchalski z Torunia, drugie Przemysław Mróz, a trzecie Jakub Bartas.
Numer czwarty prezentuje nowo wydaną książkę -
Patrząc w niebo Kopernika, będąca zbiorem felietonów astronomicznych Kazimierza Schilinga, który jest między innymi współtwórcom Olsztyńskiego Planetarium Lotów kosmicznych. Jest to pokłosie drukowanych w Gazecie Olsztyńskiej cyklu felietonów „Z niebem za pan brat”. Cykl zawierał ponad 400 artykułów, natomiast w książce ukazało się ich 74. Zdaniem Pana Adama Woszczyka, prezentującego książkę na łamach Uranii, książka ta winna znaleźć się w biblioteczce każdego amatora nieba. Czas więc się zrujnować na 38zł i zakupić tę wspaniałą pozycję.
Amatorów łamania głowy zapraszamy do rozwiązania krzyżówki astronomicznej w której jak zwykle można wygrać książkę i przy okazji wykazać się wnikliwym studiowaniem bieżącego wydania gazety.
Linki: