Ruszyła pierwsza edycja konkursu obserwacyjnego dla młodzieży. Odbywa się ono pod hasłem „Wakacyjne spotkanie z niebem”.
'Celem konkursu jest zachęcenie wszystkich do spojrzenie w górę i poznanie zjawisk widocznych na niebie. Wystarczy tylko odrobina chęci aby zajrzeć przez okno lub wyjść na podwórze, aby zdobyć dla samego/samej siebie kawałek Wszechświata.' - wyjaśnia Kamil Złoczewski organizator i juror konkursu.
W konkursie będą mieli swój udział miłośnicy astronomii, którzy jako mentorzy będą pomagać uczestnikom w wypełnieniu zadań stojących przed nimi. Uczestnikami za to mogą zostać uczniowie szkół – do szkoły średniej włącznie. By wziąć w nim udział należy się zarejestrować na stronie konkursu. Zadania zaplanowane są w pięciu etapach. Każdy z nich trwa jeden tydzień. Po wykonaniu zadania przed uczestnikiem stoi jeszcze odstani jego etap, a mianowicie opisanie go na stronie blogu konkursowego. Wpisy będą oceniane przez miłośników astronomii i jury konkursowe. W ostatecznej ocenie Birą udział cztery najwyżej ocenione opisy obserwacji.
Chętni uczestnicy winni się zarejestrować najpóźniej do 19 sierpnia, czyli do końca drugiego tygodnia konkursu. Mamy nadzieję, że nie jest jeszcze za późno na decyzję. Będzie to zapewne niezwykła przygoda, nawet jeśli nie przyniesie zwycięstwa – szkoda że jestem już taki stary.
Zapraszamy do udziału w SkyQuest i przypominamy, iż termin rejestracji w konkursie mija 19 sierpnia. Organizatorzy konkursu wciąż poszukują sponsorów nagród.
Organizatorami SkyQuest są: Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Pracownia Komet i Meteorów, wspierani przez serwis Astropolis.pl. Patronat medialny nad konkursem sprawuje m.in. portal Astronomia.pl. Sponsorzy nagród to: Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych - Galileo, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Astrokrak i sponsorzy indywidualni.
Za serwisem konkursu przedstawiamy przykładowe zadania obserwacyjne. Jak okazuje się nie muszą one wcale być niewiadomo jak trudne, ale jak każde wymagają od nas poświęcenia i wytrwałości – szczególnie przy obecnej pogodzie w kratkę. A oto zadania przykładowe:
….
1. Poznawanie gwiazdozbiorów i konstelacji
Od wieków ludzi interesowały obiekty zawsze widoczne na bezchmurnym, nocnym niebie, czyli gwiazdy. Z czasem zaczęto je łączyć w gwiazdozbiory i dopisywać do nich najczęściej mitologiczne historie. Obecnie istnieje oficjalnie 88 gwiazdozbiorów i sporo umownych układów gwiazd.
Zadanie: Popatrz nocą w niebo. Co widzisz? Możesz wybrać kilka ulubionych gwiazdozbiorów i opisać najciekawsze obiekty w nich zawarte. Możesz także przyjąć gwiazdozbiory zodiakalne jako punkt wyjściowy swojej pracy. Zaobserwuj czasowe przemieszczenia się konstelacji po sklepieniu niebieskim.
2. Obserwacje meteorów
Niemal każdej pogodnej nocy można zobaczyć tzw. „spadającą gwiazdę”. Meteory, czyli jasne ślady, jakie pozostawiają w atmosferze drobne okruchy skalne można obserwować na wiele sposobów: wizualnie, teleskopowo, za pomocą aparatu typu lustrzanka oraz kamery. Najbardziej sprzyjającym okresem na tego typu obserwacje jest połowa sierpnia, gdy swoje maksimum mają Perseidy – jeden z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych rojów.
Zadanie: Dokonaj obserwacji meteorów w dowolny sposób (jeśli zdecydujesz się na użycie sprzętu, podaj jego parametry). Możesz też przeanalizować zmiany aktywności wybranego roju meteorów. Nie zapomnij podać daty obserwacji.
…
Pełna lista zadań:
- Poznawanie gwiazdozbiorów i konstelacji
- Obserwacje meteorów
- Obserwacje Księżyca
- Obserwacje zjawisk atmosferycznych
- Obserwacja sztucznych satelitów ziemskich
- Wirtualne obserwacje nieba
- Obserwacje powierzchni planet lub ich księżyców
- Obiekty z katalogu Messiera – obserwacje bez pomocy lornetki lub lunety
- Obserwacje nieba z pomocą lustrzanki cyfrowej – tematyka dowolna
- Obserwacje jasnych gwiazd zmiennych
- Obserwacje aktywności słonecznej
- Obserwacje komet
- Obserwacje planetoid
- Obiekty z katalogu Messiera – obserwacje z pomocą lornetki lub lunety
Więcej na stronie konkursu.
Chętni do udziału w konkursie z terenu Żagania i okolic mogą szukać pomocy u instruktora Żagańskiej Sekcji Astronomicznej. Służy on wszelką pomocą z dostępem do sprzętu włącznie (szczególnie dla członków sekcji), jeśli taki będzie potrzebny. Kontakt przez serwis SkyQuest’a gdzie znajdziecie go wśród mentorów konkursu oraz wszelkimi drogami tradycyjnymi.
Linki: